Ўзбекистон ва АҚШ етакчилари икки томонлама стратегик шериклик муносабатлари янги босқичга кўтарилганини олқишладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 ноябрь куни Вашингтон шаҳрига амалий ташрифи доирасида Оқ уйда Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп билан учрашув ўтказди.
Президентимиз дастлаб Оқ уйнинг Фахрий меҳмонлар китобида қайд ёзиб қолдирди.
Сўнг Овал хонада етакчилар музокара ўтказдилар. Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш, сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини кўриб чиқилди.
Жорий йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Глобал ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, шу жумладан, “С5+1” форматида Марказий Осиё ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Давлатимиз раҳбари Дональд Трампни ички ва ташқи сиёсатдаги юксак муваффақиятлари билан самимий табриклади. Унинг ўткир халқаро ва минтақавий можароларни тинч йўл билан ҳал этиш борасида қўшаётган шахсий ҳиссаси ва саъй-ҳаракатлари алоҳида қайд этилди.
Дональд Трамп шу кунларда Ўзбекистон етакчиси АҚШ ҳукумати вакиллари, йирик компаниялари ва молиявий институтлари раҳбарлари билан самарали учрашув ва музокаралар ўтказганини олқишлади.
Етакчилар қўшма лойиҳаларни илгари суришнинг институционал механизмларини яратиш ва такомиллаштириш муҳимлигини таъкидладилар.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари АҚШ етакчисини ўзи учун қулай муддатда Ўзбекистонга расмий ташриф билан келишга таклиф этди.

Leaders of Uzbekistan and the United States welcome elevation of bilateral strategic partnership to a new level
On November 6, as part of his working visit to Washington, D.C., President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks at the White House with President of the United States of America Donald Trump.
Issues of further strengthening Uzbek-American strategic partnership, enhancing political dialogue, and expanding trade, economic, investment and cultural-humanitarian cooperation were reviewed. Special attention was given to the practical implementation of agreements reached at the highest level in New York in September this year
The President of our country left an entry in the White House Guest Book.
Then, in the Oval Office, the leaders held talks during which they discussed issues related to further strengthening Uzbek-American strategic partnership relations, enhancing political dialogue, and expanding trade, economic, investment, cultural, and humanitarian cooperation.
Special attention was paid to the practical implementation of high-level agreements reached in New York in September this year.
A thorough exchange of views took place on current global and regional issues, including deepening cooperation between Central Asia and the United States within the “C5+1” format.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated Donald Trump on his significant achievements in domestic and foreign policy. His personal contribution and efforts toward the peaceful resolution of pressing international and regional conflicts was especially emphasized.
Donald Trump welcomed the productive outcomes of the meetings and negotiations held earlier between the leader of Uzbekistan, U.S. government officials, and heads of major American companies and financial institutions.
The leaders emphasized the importance of establishing and improving institutional mechanisms to advance joint projects.
At the conclusion of the negotiations, the Head of our state invited the President of the United States to pay an official visit to Uzbekistan at a convenient time.