Ўзбекистон футболчилари минтақавий кубокни қўлга киритди
Пойтахтимиздаги Олимпия стадионида “CAFA Nations Cup” турнирининг финал ўйини бўлиб ўтди. Унга Президент Шавкат Мирзиёев ташриф буюрди.
Финалда Ўзбекистон ва Эрон миллий жамоалари баҳс олиб борди. Асосий вақтда гол урилмагач, қўшимча таймлар белгиланди. Улар ҳам дуранг бўлиб, ўйин пенальтилар сериясига қараб кетаётган пайтда Ўзбекистон ғалаба голини киритди. 120-дақиқада қанотдан оширилган тўпни Ҳожиакбар Алижонов боши билан рақиб дарвозасига йўллади.
Шу тариқа Ўзбекистон миллий терма жамоаси 2025 йилги “CAFA Nations Cup” ғолиби бўлди.
Музаффар футболчиларимизга олтин медаллар ва кубокни Президентимиз Шавкат Мирзиёев топширди. Тақдирлаш маросимида FIFA раҳбари Жанни Инфантино ва бошқа расмий шахслар ҳам иштирок этди.
Ушбу кубок ўйинлари жаҳон чемпионатига чиққан футболчиларимиз учун яхши тайёргарлик вазифасини ўтади. Яна бир қувонарли томони, миллий терма жамоамизнинг Эронга қарши 13 йиллик ғалабасиз сериясига якун ясалди. 2023 йилда ўтказилган биринчи шундай мусобақада ҳам Ўзбекистон финалда айнан Эронга 0:1 ҳисобида ютқазган эди.
CAFA — Марказий Осиё футбол ассоциациясидир. CAFA кубоги ҳар икки йилда ўтказилади. Бу йилги мусобақада, шунингдек, Афғонистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Ҳиндистон, Ўмон терма жамоалари қатнашди.
Таъкидлаш жоизки, бу мусобақа яқинда қуриб битказилган Олимпия шаҳарчасида ўтказилган илк халқаро турнир бўлди ва мамлакатимиз спортчилари учун ғалаба билан бошланди. Бунда рамзий маъно ва хайрли тилаклар намоён бўлди. Бундай стадионлар, спортга қаратилаётган эътибор юртимизга доим ғалабалар олиб келаверсин.

Футболисты Узбекистана завоевали региональный кубок
На Олимпийском стадионе столицы состоялся финальный матч турнира CAFA Nations Cup. Игру посетил Президент Шавкат Мирзиёев.
В решающем матче встретились национальные сборные Узбекистана и Ирана. Основное время закончилось без голов, и судья назначил дополнительные таймы. Когда казалось, что исход матча решится в серии пенальти, на 120-й минуте Хожиакбар Алижанов после подачи с фланга головой отправил мяч в ворота соперника.
Таким образом, сборная Узбекистана стала победителем CAFA Nations Cup – 2025.
Золотые медали и кубок нашим футболистам вручил Президент Шавкат Мирзиёев. В церемонии награждения также приняли участие президент ФИФА Джанни Инфантино и другие официальные лица.
Турнир стал отличной подготовкой для нашей команды к предстоящему чемпионату мира. Еще одно знаковое событие – завершилась 13-летняя безвыигрышная серия в матчах с Ираном. Напомним, что в первом розыгрыше турнира в 2023 году узбекистанцы уступили иранцам в финале со счетом 0:1.
CAFA – Центральноазиатская футбольная ассоциация, ее турнир проводится раз в два года. В нынешнем соревновании, помимо сборных Узбекистана и Ирана, участвовали команды Афганистана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Индии и Омана.
Первый международный турнир, проведенный в Олимпийском городке, ознаменовался победой наших футболистов. В этом есть глубокий символизм: новые арены, созданные для будущих поколений, становятся местом славы уже сегодня. Пусть эта победа станет добрым предвестником новых успехов узбекского спорта на мировой арене.