Ўзбекистон Президенти ФИФА билан шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 сентябрь куни Халқаро футбол ассоциациялари федерацияси (ФИФА) раҳбари Жанни Инфантинони қабул қилди.
Суҳбат аввалида ФИФА президенти Ўзбекистон етакчиси ва халқини тарихий воқеа – миллий терма жамоамиз 2026 йилда АҚШда бўлиб ўтадиган футбол бўйича жаҳон чемпионатининг финал босқичига йўлланмани қўлга киритгани билан яна бир бор самимий табриклади. Ушбу ҳақли ютуқ мамлакатимизда олиб борилаётган самарали ислоҳотлар, спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ва ҳар томонлама кўмакнинг амалий натижаси экани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли халқаро тузилма билан, энг аввало, футболни ташкил этиш ва бошқариш тизимини такомиллаштириш, ёш истеъдодларни юзага чиқаришга кўмаклашиш, мураббийлар, ҳакамлар, менежерлар, спорт шифокорлари ва техник мутахассисларни халқаро даражада тайёрлаш борасидаги сермаҳсул ҳамкорлигини янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Футболни, биринчи навбатда, ёшлар ўртасида оммалаштириш бўйича қўшма дастурларни амалга оширишда яқиндан ҳамкорлик қилинаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
ФИФАнинг техник кўмагида замонавий Миллий футбол маркази, шу жумладан, инновацион ечимларни жорий этган ҳолда рақамли футбол бўйича ситуацион марказ ташкил этилди.
Ўтган йили мамлакатимизда футзал бўйича жаҳон чемпионати муваффақиятли ўтказилди.
Ўзбекистонда ФИФАнинг йирик мусобақалари ва тадбирларини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Тошкент шаҳрида ФИФАнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий офисини очиш юзасидан келишувга эришилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти ўзбек футболини ривожлантириш ва халқаро майдонда илгари суришга қўшган шахсий ҳиссаси учун ФИФА раҳбари Жанни Инфантинога давлатимизнинг юксак мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения партнерства с ФИФА
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 сентября принял главу Международной федерации футбольных ассоциаций (ФИФА) Джанни Инфантино.
В начале беседы Президент ФИФА еще раз сердечно поздравил лидера и народ Узбекистана с историческим событием – выходом национальной сборной в финальный этап чемпионата мира по футболу, который пройдет в 2026 году в США. Подчеркнуто, что это заслуженное достижение является практическим результатом проводимых эффективных реформ, уделяемого внимания и всемерной поддержки развития спорта в нашей стране.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения продуктивного партнерства Узбекистана с этой авторитетной международной структурой, прежде всего в области дальнейшей трансформации системы организации и управления футболом, содействия в раскрытии молодых талантов, подготовке
на международном уровне тренеров, судей, менеджеров, спортивных врачей и технических специалистов.
С большим удовлетворением отмечено продолжающееся тесное сотрудничество в реализации совместных программ популяризации футбола, прежде всего среди молодежи.
При техническом содействии ФИФА создан современный Национальный футбольный центр, включая ситуационный центр цифрового футбола с внедрением инновационных решений.
В прошлом году в нашей стране успешно проведен чемпионат мира по футзалу.
Особое внимание уделено организации крупных турниров и мероприятий ФИФА в Узбекистане.
Достигнута договоренность об открытии в городе Ташкенте регионального офиса ФИФА для стран Центральной Азии. В завершение встречи за личный вклад в развитие и продвижение узбекского футбола на международной арене Президент Узбекистана вручил главе ФИФА Джанни Инфантино высокую государственную награду – орден «Дўстлик».