Ўзбекистон сквош ва падел федерациясининг очилиш маросими ўтказилди
Бугун Заҳириддин Муҳаммад Бобур номидаги марказий Экопарк боғида Ўзбекистон сквош ва падел федерациясининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбирда Спорт вазирлиги ва Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, Қатарнинг Ўзбекистондаги Фавқулоддаги ва Мухтор элчиси Ҳасан Ҳамза Ҳошим, Халқаро спорт расмийси, Халқаро киберспорт федерациясининг собиқ Президенти Влад Маринеску, сквош ва падел федерацияси мутасаддилари, шунингдек, ушбу спорт турларининг мухлислари иштирок этишди.
Расмийлар янги федерация ўз ишини бошлагани билан барчани қутлаб, ташкилотнинг келгуси фаолиятига омад тилашди. Ушбу спорт турлари дунё бўйлаб ўз оммавийлигини тобора ошириб бормоқда. Хусусан, сквош Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинлари дастуридан ўрин олган.
Тадбир давомида ҳар икки йўналиш бўйича профессионал спортчилар ўз маҳоратларини намойиш қилиб, йиғилганларни ушбу спорт турлари билан яқиндан таништиришди.

Состоялась торжественная церемония открытия Федерации сквоша и падела Узбекистана
Сегодня в Центральном эко парке имени Захириддина Мухаммад Бабура прошла торжественная церемония открытия Федерации сквоша и падела Узбекистана. В мероприятии приняли участие представители Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета, Чрезвычайный и Полномочный Посол Катара в Узбекистане Хасан Хамза Хашим, представитель Международного спорта и экс-президент Международной федерации киберспорта Влад Маринеску, руководители Федерации сквоша и падела, а также любители этих видов спорта.
Официальные лица поздравили присутствующих с началом деятельности новой организации и пожелали успехов в дальнейшей работе. Сегодня сквош и падел стремительно набирают популярность во всём мире. В частности, сквош включён в программу летних Азиатских игр Аичи-Нагоя 2026 и Олимпийских игр Лос-Анджелес 2028.
В рамках церемонии профессиональные спортсмены продемонстрировали своё мастерство в обоих направлениях, познакомив гостей с особенностями этих видов спорта.