ХОҚ Президенти Кирсти Ковентри билан учрашув ўтказилди
Сингапурда ўтаётган сув спорти турлари бўйича жаҳон чемпионати доирасида Ўзбекистон спорти расмийлари Халқаро Олимпия қўмитаси Президенти Кирсти Ковентри ҳамда Олимпия бирдамлиги дастури директори, ХОҚнинг Миллий Олимпия қўмиталари билан ишлаш департаменти раҳбари Жеймс Маклеод билан учрашув ўтказишди.
Учрашувда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё Олимпия кенгаши (ООК) вице-президенти Отабек Умаров ҳамда Миллий Паралимпия қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари, Ижтимоий ҳимоя Миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Шаҳноза Мирзиёева, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ХОҚ раҳбари билан суҳбатлашишди.
Даставвал Ковентри хонимга Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Миллий Олимпия қўмитасининг раиси Шавкат Мирзиёевнинг самимий саломи ва табриклари етказилди. Шунингдек, расмийлар унга масъулиятли фаолиятида куч-ғайрат ва омад тилашди.
Шунингдек, Ковентри хоним Шаҳноза Мирзиёевани Бутунжаҳон сузиш федерацияси Ижроия қўмитаси бюросининг таркибига киргани билан қутлади. Собиқ сузувчи сифатида ушбу масъулиятли лавозимнинг аҳамияти ҳақида гапириб, ўзининг қимматли маслаҳатларини берди.
Мамлакатимизда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш соҳасида эришилган натижалар ва ҳозирги ҳолат билан яқиндан танишиш, шунингдек, ушбу йўналишда келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш мақсадида, Ковентри хоним ўзига қулай вақтда Ўзбекистонга ташриф буюришга таклиф этилди.

Состоялась встреча с Президентом МОК Кирсти Ковентри
В рамках чемпионата мира по водным видам спорта в Сингапуре представители делегации Узбекистана провели встречу с Президентом Международного Олимпийского комитета Кирсти Ковентри и директором программы Олимпийской солидарности, руководителем департамента по работе с Национальными Олимпийскими комитетами МОК Джеймсом Маклеодом.
На встрече приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, первый заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, вице-президент Олимпийского совета Азии (ОСА) Отабек Умаров, первый заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета и первый заместитель директора Национального агентства социальной защиты Шахноза Мирзиёева, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В начале беседы госпоже Ковентри были переданы искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Республики Узбекистан, председателя Национального Олимпийского комитета Шавката Мирзиёева. Официальные лица выразили признательность за её вклад в развитие Международного Олимпийского движения и пожелали ей успехов в дальнейшей деятельности.
Кроме того, госпожа Ковентри поздравила Шахнозу Мирзиёеву с избранием в состав Бюро Исполнительного комитета Всемирной федерации водных видов спорта. Подчеркнув важность этой ответственной должности с точки зрения бывшей пловчихи, она поделилась своими ценными рекомендациями.
В целях ознакомления с текущим состоянием дел и достигнутыми результатами в области развития Олимпийского движения в нашей стране, а также для обсуждения перспектив дальнейшего сотрудничества в данном направлении, госпожа Ковентри была приглашена посетить Узбекистан в наиболее удобное для неё время.