Олимпия ҳаракатини ривожлантириш режалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июль куни Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Маълумки, 2024 йилда Парижда ўтган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида юртимиз спортчилари муваффақиятли иштирок этиб, умумжамоа ҳисобида ҳар икки йўналишда 13-ўринни эгаллаган эди. Жорий йил 13 февралда бўлган видеоселектор йиғилишида юртимизда олимпия ҳаракатини янада ривожлантириш, келгусидаги мусобақаларга пухта ҳозирлик кўриш вазифаси қўйилганди. Шунга мувофиқ, 2028 йилда АҚШнинг Лос-Анжелес шаҳрида бўладиган XXXIV ёзги Олимпия ва XVIII Паралимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича қарор лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Қарор билан 10 та устувор вазифа белгиланмоқда. Булар – спорт турларини устувор, истиқболли ва ривожланаётган тоифаларга ажратган ҳолда кучайтириш, натижадор спорт турлари географиясини кенгайтириш, иқтидорли ёшларни қуйи бўғиндан бошлаб шаффоф усулда саралаб олиш, хорижий мамлакатлар тажрибасига асосланган миллий методика яратиш, терма жамоалар учун аниқ мақсад ва натижадорликка йўналтирилган ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, уларнинг моддий-техник базасини яхшилаш, халқаро спорт ташкилотлари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш кабилардир.
Шунингдек, Ўзбекистон спортчиларини 2028 йилги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёрлаш дастури ва мақсадли кўрсаткичлар белгиланмоқда.
Бу соҳадаги ишларни тизимли ташкил этиш мақсадида Миллий олимпия қўмитасининг 14 та ҳудудий бўлими ташкил этилди. Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари Олимпия ҳаракатини ривожлантириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг махсус вакили бўлади. Ҳар бир ҳудудга Спорт вазирлиги ва Олимпия қўмитасидан масъуллар бириктирилади.
Асосий мақсад фақат битта Олимпиада эмас, доимий ва мустаҳкам замин яратишдир. Иқтидорли спортчиларни энг қуйи бўғиндан бошлаб саралаш ва профессионал этиб тайёрлаш учун уч босқичли “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақаси йўлга қўйилади. Унинг финал босқичи ҳар йили Олимпия шаҳарчасида “Президент Олимпиадаси” сифатида ўтказилади. Ғолиб ва совриндор спортчилар Олимпия марказларига жалб этилиб, профессионал тайёрланади.
Республика олимпия ва паралимпия марказининг фаолияти миллий терма жамоалар захирасини яратишга қаратилади. Унинг таъминоти 2026 йилдан бошлаб республика бюджетига ўтказилади. Марказ 8-11-синфлар учун мактаб, 1-2-курслар учун коллеж сифатида фаолият кўрсатади ҳамда қабул квотаси оширилади. 1-2-курс ўқувчиларига Спорт вазирлиги стипендияси берилади. Ўқув-машғулотлар ўтказиб бориш учун Олимпия шаҳарчаси иншоотлари марказга беғараз асосда бириктирилади.
Шунингдек, атлетлар захирасини кенгайтириш мақсадида хусусий спорт клублари фаолияти такомиллаштирилиб, расмий мусобақалардаги иштироки таъминланади. Юқори натижа кўрсатган спортчилар миллий терма жамоаларга қабул қилиниши мумкин бўлади.
Спортчи ва мураббийлар учун кўплаб рағбатлар ҳам назарда тутилмоқда. Жумладан, нуфузли мусобақалар ғолиб ва совриндорлари олий ҳарбий таълим муассасаларига тўғридан-тўғри қабул қилинади. Маҳоратли спортчиларни бошланғич бўғинда етиштирган мураббийлар учун ҳам устаманинг муайян қисми тўлаб борилади.
Давлатимиз раҳбари спорт федерациялари фаолиятини самарали ташкил этиш, ҳудудларда соҳа инфратузилмасини яхшилаш, спортчи ва мураббийларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Рассмотрены планы по развитию олимпийского движения
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июля ознакомился с предложениями по подготовке к Олимпийским и Паралимпийским играм.
Как известно, на Олимпиаде и Паралимпиаде 2024 года в Париже спортсмены нашей страны добились значительных успехов, в обеих соревнованиях заняв 13-е место в общем медальном зачете. На видеоселекторном совещании 13 февраля текущего года была поставлена задача – еще более активно развивать олимпийское движение в стране и качественно подготовиться к следующим соревнованиям. В этой связи был разработан проект постановления о подготовке к XXXIV летним Олимпийским и XVIII Паралимпийским играм, которые пройдут в 2028 году в Лос-Анджелесе (США).
Проектом постановления определены 10 приоритетных задач. Среди них усиленное развитие спорта с дифференцированным подходом к развитым, перспективным и развивающимся видам, расширение географии результативных видов спорта, прозрачный отбор талантливой молодежи с самых низших ступеней, создание национальной методики подготовки на основе международного опыта, организация учебно-тренировочных сборов сборных команд с ориентацией на конкретную цель и результат, укрепление их материально-технической базы, расширение сотрудничества с международными спортивными организациями и другие.
Также разрабатываются программа и целевые показатели подготовки спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года.
Для системной организации работы в сфере в составе Национального олимпийского комитета созданы 14 региональных отделений. Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента станут специальными представителями Президента Республики Узбекистан по развитию олимпийского движения. За каждым регионом будут закреплены ответственные лица от Министерства спорта и Олимпийского комитета.
Главная цель — не просто подготовка к одной Олимпиаде, а формирование устойчивой и долгосрочной системы. Будет запущен трехэтапный конкурс «Олимпийские вершины Нового Узбекистана» для отбора и профессиональной подготовки талантливых спортсменов начиная с самого низового уровня. Финальный этап соревнований будет ежегодно проходить в Олимпийском городке под названием «Президентская Олимпиада». Победители и призеры будут приниматься к обучению в олимпийских центрах.
Деятельность Республиканского олимпийского и паралимпийского центра будет направлена на формирование резерва национальных сборных. С 2026 года его финансирование перейдет на республиканский бюджет. Центр будет функционировать как школа для учеников 8–11 классов и колледж для студентов 1–2 курсов с расширением квоты приема. Студентам 1-2 курсов предусматривается стипендия Министерства спорта. Спортивные объекты Олимпийского городка будут безвозмездно предоставляться в пользование центру для проведения тренировок.
С целью расширения резерва атлетов будет усовершенствована работа частных спортивных клубов, им будет предоставлено право участвовать в официальных соревнованиях. Спортсмены, добившиеся высоких результатов, смогут войти в состав национальных сборных команд.
Предусмотрены и различные формы поощрения для спортсменов и тренеров. В частности, победители и призеры престижных соревнований будут зачисляться в высшие военные учебные заведения без вступительных экзаменов. Тренеры, подготовившие успешных спортсменов на начальном этапе, также будут получать доплаты.
Глава государства дал поручения по эффективной организации деятельности спортивных федераций, развитию инфраструктуры в регионах, всесторонней поддержке спортсменов и тренеров.