Ўзбекистон Президенти Жаҳон триатлон иттифоқи билан ҳамкорликни кенгайтириш режаларини олқишлади
26 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳридаги триатлон ва паратриатлон бўйича жаҳон кубоги доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Бутунжаҳон триатлон иттифоқи раҳбари Антонио Фернандес Ариманини қабул қилди.
Ушбу нуфузли глобал ташкилот билан мазкур спорт турини оммалаштириш ва Ўзбекистонда миллий триатлон мактабини қўллаб-қувватлаш борасидаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Мамлакатимизда триатлон жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Миллий федерация фаолият кўрсатмоқда, мунтазам равишда халқаро мусобақалар ўтказилмоқда, ўзбекистонлик спортчилар қитъа ва жаҳон рейтингларида ўз ўринларини мустаҳкамлаб бормоқда.
Спортчилар, мураббийлар, ҳакамлар ва спорт менежерларини тайёрлаш, замонавий инфратузилмани яратиш соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш ва эксперт кўмаги дастурларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.

President of Uzbekistan supports plans for expanding cooperation with the World Triathlon Union
On May 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the head of the World Triathlon Union Antonio Fernandez Arimany, currently in our country within the framework of the World Cup on triathlon and paratriathlon in the city of Samarkand.
The issues of further expansion of practical cooperation with the mentioned reputable global sports organization in the field of popularization of this sport and support to the national school of triathlon in Uzbekistan were discussed.
The active development of triathlon in our country was noted with satisfaction. A national federation is functioning, international competitions are regularly held, Uzbek athletes are strengthening their positions in continental and world rankings.
Special attention was paid to further development of interaction and implementation of expert assistance programs in the field of training athletes, coaches, referees and sports managers, as well as creation of modern infrastructure.