Кувайт шаҳрида бўлиб ўтаётган Осиё Олимпия Кенгашининг (ООК) 45-Бош Ассамблеяси доирасида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов халқаро спорт ташкилотлари вакиллари билан фаол мулоқотлар олиб бормоқда.
Хусусан, О.Касимов Халқаро Олимпия Қўмитаси Атлетлар комиссияси раиси ва яқинда ХОҚ Президенти лавозимига сайланган Кирсти Ковентри билан учрашди. Ойбек Омилович Ковентри хонимни ХОҚ фаолиятидаги тарихий сайловда ғалаба қозонгани билан самимий табриклади. Шунингдек, у К.Ковентрининг ушбу лавозимга сайлангани ХОҚ раҳбарлигига келган илк аёл ва Африка қитъасидан биринчи вакил сифатида Олимпия ҳаракати ривожида муҳим ўрин бўлиб хизмат қилишини таъкидлади. Шу билан бирга, Ойбек Омилович Ковентри хоним раҳбарлигида ХОҚ юқори мақсадлар сари олға ҳаракат қилишини ишонч билан таъкидлади ва уни мамлакатимизда ҳурматли Президентимиз томонидан олиб борилаётган спорт соҳасидаги ислоҳотлар билан танишиш мақсадида Ўзбекистонга таклиф қилди.
Айни пайтда Кувайтдаги Бош Ассамблея иши қизғин руҳда давом этмоқда. Унинг кун тартибидан қитъамиз спорти ва Олимпия қадриятларига оид муҳим лойиҳаларни кўриб чиқиш ўрин олган.

Ойбек Касимов встретился с Кирсти Ковентри
В городе Кувейт продолжается 45-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА), объединяющая ведущих представителей спортивного сообщества континента. В рамках этого важного форума Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов активно проводит встречи с представителями международных спортивных организаций.
Одной из значимых стала его встреча с Кирсти Ковентри — председателем Комиссии спортсменов МОК и недавно избранной президентом Международного Олимпийского комитета. Ойбек Омилович тепло поздравил госпожу Ковентри с историческим назначением, отметив, что её избрание первой женщиной и первым представителем Африки на этот пост станет важной вехой в развитии олимпийского движения. Он выразил уверенность, что под её руководством МОК продолжит двигаться вперёд с новой энергией и амбициозными целями и пригласил К.Ковентри в Узбекистан для ознакомления с реформами в сфере спорта, проводимыми нашим уважаемым Президентом.
Работа Генеральной Ассамблеи продолжается в деловой и конструктивной атмосфере. В повестке дня — обсуждение стратегических решений, направленных на развитие спорта и укрепление олимпийских ценностей в Азиатском регионе.