Тошкентда кураш ривожининг долзарб муаммолари мавзусида халқаро конференция бошланди
Бугун пойтахтимизда миллий курашимизнинг халқаро майдондаги ўрнини янада мустаҳкамлаш мавзусига қаратилган “Кураш спортини ривожлантиришнинг долзарб муаммолари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция ўз ишини бошлади.
Тадбир курашнинг глобал ривожланиш истиқболларини муҳокама қилиш, уни оммалаштириш, Осиё ўйинларидаги ўрнини мустаҳкамлаш ва ушбу спорт туридаги илмий ёндашувларни ривожлантириш каби устувор вазифаларни қамраб олган.
Конференцияда Халқаро кураш ассоциацияси, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, мамлакат кураш федерацияси раҳбарияти, шунингдек, Халқаро кураш институти ва Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети олимлари ва мутахассислари иштирок этмоқда.
Тадбир доирасида курашни Олимпия спорт турлари қаторига киритиш йўлидаги қадамлар, ёшлар ўртасида ушбу спортни кенг тарғиб этиш, замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда машғулот жараёнларини такомиллаштириш каби қатор долзарб масалалар муҳокама қилиняпти.

В Ташкенте началась международная конференция по актуальным вопросам развития кураша
Сегодня в Ташкенте начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы развития кураша», посвящённая укреплению позиции нашего национального вида спорта на международной арене.
Мероприятие охватывает такие приоритетные задачи, как обсуждение перспектив глобального развития кураша, его популяризация, укрепление позиций на Азиатских играх, а также развитие научного подхода в этом виде спорта.
В конференции принимают участие руководители Международной ассоциации кураша, Министерства спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета, Федерации кураша страны, а также учёные и специалисты Международного института кураша и Узбекского государственного университета физической культуры и спорта.
В рамках мероприятия обсуждаются такие актуальные вопросы, как включение кураша в программу Олимпийских видов спорта, широкая популяризация среди молодёжи, совершенствование тренировочного процесса с использованием современных технологий.