Юртимизда ўтаётган Парламентлараро Иттифоқнинг юбилей 150-Ассамблеяси доирасида Ўзбекистон Республикаси спорт вазири Адҳам Икрамов, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазири, мамлакат оғир атлетика федерацияси раиси Шерзод Хидоятов Қатар парламенти Иқтисодий-молиявий қўмитаси раиси, Қатар Олимпия қўмитаси биринчи вице-президенти ҳамда Осиё оғир атлетика федерацияси президенти Моҳамед Юсеф Ал Мана билан учрашди.
Футбол бўйича Ўзбекистон U17 терма жамоаси Саудия Арабистонида ўтаётган Осиё кубоги гуруҳ босқичининг иккинчи турида Хитой U17 жамоаси устидан 2:1 ҳисобида ғалаба қозониб, муддатидан аввал мазкур ёш тоифасида ўтказиладиган жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритди. Ўсмирлар ўртасидаги мундиал жорий йилнинг ноябрь ойида Қатарда ташкил этилади.
Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси ва «Рома» клуби ҳужумчиси Элдор Шомуродов Италия А сериясининг 31-тури доирасида «Ювентус»га қарши баҳсда (1:1) жамоасининг ягона голига муаллифлик қилди. Иккинчи таймдан ўйинга қўшилган Шомуродов учрашувнинг энг яхши футболчиси деб топилди.
Хоккей бўйича “Вашингтон Кепиталз” клуби ўйинчиси Александр Овечкин “Нью-Йорк Айлендерс”га қарши беллашувда рақиб дарвозасини ишғол қилиб, Миллий хоккей лигасида киритилган шайбалар бўйича Уэйн Гретскини ортда қолдирди ва лиганинг энг яхши снайперига айланди. Унинг ҳисобидаги голлар сони 895 тага етди.
7 апрель – Халқаро регби куни. Бугун бутун дунё бўйлаб регбининг 202 йиллиги нишонланмоқда.
Бугун Хитойнинг Уси шаҳрида қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Жаҳон чемпионати бошланди. Мазкур мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари ҳам қатнашишмоқда.

В рамках юбилейной 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза, проходящей в нашей стране, Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства, а также председатель Федерации тяжёлой атлетики страны Шерзод Хидоятов провели встречу с председателем Комитета по экономике и финансам парламента Катара, первым вице-президентом Олимпийского комитета Катара и президентом Азиатской федерации тяжёлой атлетики Мохаммедом Юсефом Аль Маной.
Сборная Узбекистана по футболу U17 одержала победу над сверстниками из Китая со счётом 2:1 во втором туре группового этапа Кубка Азии, проходящего в Саудовской Аравии. Благодаря этой победе команда досрочно завоевала путёвку на чемпионат мира среди юношей, который состоится в ноябре этого года в Катаре.
Нападающий национальной сборной Узбекистана и итальянского клуба «Рома» Эльдор Шомуродов отметился голом в матче 31-го тура Серии А против «Ювентуса» (1:1). Выйдя на поле во втором тайме, он был признан лучшим игроком встречи.
Хоккеист «Вашингтон Кэпиталз» Александр Овечкин забил гол в матче против «Нью-Йорк Айлендерс» и тем самым обошёл Уэйна Гретцки по количеству шайб, став лучшим снайпером в истории Национальной хоккейной лиги. На его счету теперь 895 голов.
7 апреля — Международный день регби. Сегодня во всём мире отмечается 202-я годовщина этого вида спорта.
В китайском городе Уси стартовал чемпионат мира по фехтованию среди юниоров и молодёжи. В данных стартах принимает участие и сборная Узбекистана.