МОҚ раҳбарияти Қашқадарё спортининг 2025 йилги устувор режалари билан танишди
Бугун Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров бошчилигидаги ишчи гуруҳ Қашқадарё вилоятида хизмат сафарида бўлди. Ташриф давомида расмийлар томонидан спортнинг бир қатор йўналишларида ўрганиш ишлари олиб борилди.
Мутасаддиларнинг дастлабки манзили Қарши Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази бўлди. Расмийлар ўқувчиларни қишки аттестациядан ўтказишнинг якуний натижалари ва уларнинг фанларни ўзлаштириш даражаси билан танишишди. Қолаверса, ўқувчиларга яратилган шароитлар ҳам кўздан кечирилди.
Сафар давомида вилоят спорт бошқармасининг фаолияти ҳам ўрганилди. Қайд этиш жоиз, ишчи гуруҳ Адаптив спорт турлари ассоциацияси ҳамда федерацияларнинг ҳудудий вакиллари билан мавжуд муаммоларни бартараф этиш, ёшлар учун янада қулайликлар яратиш борасида мунтазам фикр алмашиб борди. Суҳбат давомида вилоят спорт бошқармасининг 2025 йил учун режалари, жумладан, қуриладиган янги объектлар лойиҳаси кўриб чиқилди.
Шунингдек, Ғузор туманидаги спорт мактаби ҳамда миллий ва олимпия спорт турларига ихтисослаштирилган мактаб-интернати ҳам кўздан кечирилди. Режа кўра, мактаб-интернатлари келгусида Президент қарори билан Олий спорт маҳорати мактабига айлантирилиши кутилмоқда. Шундан келиб чиққан ҳолда муассасадаги ўқувчиларнинг қишки аттестация натижалари ва янги тизимга ўтиш жараёни таҳлил қилинди. Қолаверса, расмийлар мактаб-интернатининг ҳовлисига кўчат экиб, унинг келгусида янада чирой очишига ҳисса қўшишди.
Ишчи гуруҳ сафар давомида вилоят футбол академияси ҳамда гимнастика спорт турларига ихтисослаштирилган спорт мактабининг фаолияти билан ҳам танишди. Шунингдек, Қарши шаҳридаги енгил атлетика майдони, аралаш жанг санъати турлари, дзюдо ва бокс залларини ҳам кўздан кечириб, ўқувчилар билан самимий суҳбатлашишди.

Руководство НОК ознакомилось с перспективными планами спортивной сферы Кашкадарьи на 2025 год
Сегодня рабочая группа во главе с вице-президентом Олимпийского совета Азии, первым заместителем председателя НОК Отабеком Умаровым посетила Кашкадарьинскую область. В ходе рабочего визита официальные лица провели исследовательскую работу в нескольких направлениях.
Изначально ответственные лица посетили региональный Центр Олимпийской и Паралимпийской подготовки в городе Карши. В ходе визита они ознакомились с итогами зимней аттестации и успеваемостью молодых учеников, а также, с созданными условиями для них.
Во время своего пребывания руководители осмотрели деятельность областного управления спорта. Следует отметить, рабочая группа обменялась мнениями с представителями Ассоциации адаптивных видов спорта и региональных подразделений Федераций относительно устранения существующих проблем, создания более комфортных условий для молодёжи. В ходе беседы обсуждались планы областного управления спорта на 2025 год, в частности, проекты новых сооружаемых объектов.
Также рабочая группа посетила спортивную школу и школу-интернат по национальным и олимпийским видам спорта в Гузарском районе. Согласно плану, в соответствии с Постановлением Президента в будущем интернат будет преобразован в школу Высшего спортивного мастерства. Учитывая это, руководители проанализировали результаты зимней аттестации воспитанников учебного заведения и процесс перехода на новую систему. В завершение своего прибытия в учреждении официальные лица посадили саженцы на территории школы-интерната и внесли свой вклад в улучшение окружающей среды.
Во время поездки рабочая группа ознакомилась и с деятельностью областной футбольной академии и спортивной школы по гимнастическим видам спорта. Руководители также посетили залы легкой атлетики, смешанных боевых искусств, дзюдо и бокса города Карши и провели беседу с воспитанниками.