Соҳа мутахассислари антидопинг бўйича ўз билимларини оширишди
Антидопинг спорт соҳасида ҳамиша энг долзарб мавзулардан бири бўлиб келган. Шу боис мутахассисларнинг бу борадаги билимларини ошириб бориш, уларни энг сўнгги ўзгаришлардан хабардор қилиб туриш муҳим саналади. Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги томонидан 2025 йил учун ишлаб чиқилган ўқув режаси асосида “Антидопинг таълимоти” мавзусида семинар ўтказилди. Уч кун давом этган тадбирда федерация ва ассоциацияларда фаолият олиб бораётган соҳа мутахассислари иштирок этишди.
Семинарнинг биринчи кунида Бутунжаҳон антидопинг кодексидаги спорт федерацияларининг роли ва мажбуриятлари, қоидабузарлик турлари, тест топшириш жараёни, ADEL платформаси ва Миллий антидопинг агентлиги билан ҳамкорликда ишга туширилган talim-uznada.uz платформасидан фойдаланиш бўйича маълумот берилди. Иккинчи ва учинчи кун ADAMS тизимидан тўғри фойдаланиш ва бунда юзага келадиган хатоликлар, талаб этиладиган маълумотларни тўғри тўлдириш каби мавзуларда маърузалар қилинди.
Семинар давомида 30 га яқин федерациялар масъуллари ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди. Якунда иштирокчиларга сертификатлар топширилди.

Состоялся трехдневный семинар по вопросам антидопинга
Антидопинг является важным и актуальным направлением спортивной сферы. Учитывая это, важно повышать знания специалистов в этой области и оповещать о последних изменениях. На основе учебной программы, разработанной Национальным антидопинговым агентством Узбекистана на 2025 год, был проведен семинар на тему «Антидопинговые знания». В 3-х дневном мероприятии приняли участие специалисты отрасли, работающие в Федерациях и Ассоциациях страны.
В первый день семинара была предоставлена ​​информация о роли и обязанностях спортивных федераций во Всемирном антидопинговом кодексе, видах нарушений, процессе сдачи тестов, а также, использовании платформы talim-uznada.uz, которая была запущена в сотрудничестве с платформой ADEL и Национальным антидопинговым агентством. На второй и третий день были проведены лекции по таким темам, как правильное использование системы ADAMS, ошибки, возникающие при её использовании и корректное введение необходимой информации.
В ходе семинара около 30 представителей спортивных федераций получили развёрнутые ответы на свои вопросы. В конце мероприятия участникам были вручены сертификаты.