Жорий йилга белгиланган комплекс мусобақаларга тайёргарлик масаласи муҳокама марказида
2025 йил ҳам спорт оламида бир қатор комплекс мусобақалар ўтказилиши белгиланган. Бугун Спорт вазири Адҳам Икрамов ва Отабек Умаров бошчилигидаги Ўзбекистон МОҚ раҳбарияти иштирокида ушбу йил кутиб турган ана шундай ўйинларга тайёргарлик мавзусида йиғилиш ўтказилди. Йиғилиш аввалида Спорт вазирлиги бошқарма бошлиғи Акром Низаметдинов 2025 йил кутиб турган комплекс мусобақалар, ташкилий қўмита талабларига кўра уларда иштирок этиш бўйича ёш чегаралари, Ўйинларга киритилган спорт турлари каби умумий маълумотларни бериб ўтди.
Даставвал, 7-14 февраль кунлари Хитойнинг Харбин шаҳрида ўтиши режалаштирилган ИХ қишки Осиё ўйинларига олиб борилаётган ҳозирлик кўриб чиқилди. Унда Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов Ўйинларда иштирок этиши кутилаётган атлетлар, спорт турлари, терма жамоаларнинг тайёргарлиги борасида батафсил маълумот берди. Шунингдек, ҳар бир спортчининг қайси санада Харбинга етиб бориши, олиб бораётган машғулотлари ҳақида ҳам тўхталиб ўтди.
Ўз ўрнида, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров делегация аъзоларининг тайёргарлиги аъло даражада бўлиши лозимлиги, мазкур мусобақа Милан-Кортина-2026 қишки Олимпия ўйинларига ҳозирлик кўраётган атлетларимизнинг имкониятини кўздан кечиришга ёрдам беришини таъкидлади. Қолаверса, спортчиларимизнинг манзилга керакли муддатларда етиб боришларини таъминлаш, уларнинг экипировкаларини яна бир карра назоратдан ўтказиш, Атлетлар шаҳарчасида делегация аъзолари учун барча зарур шароитларни яратиш каби йўналишлар бўйича тавсиялар берилди.
Суҳбатда комплекс мусобақаларга ёшлар терма жамоаси аъзоларини ҳам кенг жалб қилиш, бу орқали уларнинг маҳорати ва халқаро тажрибасини ошириб бориш муҳимлиги борасида фикрлар билдирилди.

В центре внимания подготовка к комплексным соревнованиям 2025 года
В нынешнем году запланировано проведение нескольких крупных спортивных соревнований. Сегодня с участием Министра спорта Адхама Икрамова и руководством НОК во главе с Отабеком Умаровым состоялось совещание по подготовке делегации Узбекистана к этим важным стартам. Вначале совещания руководитель управления Министерства спорта Акром Низаметдинов дал общую информацию о других комплексных соревнованиях, которые должны пройти в 2025 году, о возрастных ограничениях для участия в них в соответствии с требованиями Оргкомитета, а также, о видах спорта, включенных в программу Игр.
Согласно повестке дня, сначала была рассмотрена подготовка делегации Узбекистана к IX зимним Азиатским играм, которые пройдут 7-14 февраля в городе Харбин Китая. Во время совещания заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов дал подробную информацию о спортсменах, которые выступят в Играх, о видах спорта, о подготовке сборных к соревнованиям. Также, Ш.Ташматов поделился сведениями относительно даты прибытия отечественных спортсменов в Харбин и графике их тренировок.
В свою очередь, вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров отметил, что подготовка представителей делегации должна быть на высшем уровне, и что эти соревнования позволят оценить возможности наших спортсменов, готовящихся к зимним Олимпийским играм Милан-Кортина-2026. Также, были даны рекомендации по таким направлениям, как организация своевременного прибытия наших спортсменов в Харбин, обеспечение экипировкой участников, создание всех необходимых условий для нашей делегации в деревне атлетов.
В ходе беседы были высказаны мнения о важности привлечения и представителей молодёжной сборной к комплексным соревнованиям, и тем самым оказывать содействие в повышении их мастерства и международного опыта.