ООКнинг 91-Ижроқўм йиғилиши бўлиб ўтди
Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Ижроия қўмитасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Онлайн форматда ташкил этилган йиғилишда қитъамиз спортига оид қатор масалалар муҳокама қилинди. Унда Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, Ўзбекистон МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ҳам қатнашишди.
Ушбу 91-Ижроқўм йиғилишида Asian Boxing ташкилотининг ООК томонидан вақтинчалик тан олиниши бўйича қарор қабул қилинди. Шунингдек, ООКнинг Спорт, Гендер тенглик ва Халқаро алоқалар қўмиталарининг ҳисоботи тингланиб, сунъий интеллект ва рақамлаштириш билан шуғулланадиган “Tencent Co.” ва ООК ўртасида ўзаро ҳамкорлик бўйича келишувга эришилди. Қолаверса, ООК ва Баҳрайн ўртасида III ёшлар Осиё ўйинларини ўтказиш бўйича шартнома имзоланиб, Харбин-2025 қишки Осиё ўйинларини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар ҳам кўриб чиқилди. Якунда Ижроқўм томонидан 2024 йил якунлари ва 2025 йил режаларига ҳам тўхталиб ўтилди.

28 Декабря 2024 1432
Состоялось очередное заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). На встрече, организованной в онлайн формате, обсуждался ряд вопросов, касающихся спорта и Олимпийского движения нашего континента. В мероприятии также принимали участие вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Узбекистана Отабек Умаров, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов.
В ходе 91-заседания Исполнительного комитета было решено, что ОСА временно признает организацию Asian Boxing. Помимо этого, был заслушан отчет комитетов Спорта, Гендерного равенства и Международных отношений ОСА, а также, достигнута договоренность между ОСА и компанией "Tencent Со", которая занимается искусственным интеллектом и цифровизацией, обсуждены вопросы по организации различных перспективных семинаров для НОК и организации IX зимних Азиатских игр Харбин-2025. Также, между ОСА и Бахрейном был подписан договор о проведении III юношеских Азиатских игр Бахрейн-2025. В конце Исполкомом были подведены итоги 2024 года и рассмотрены планы на предстоящий 2025 год.