Лос-Анжелес-2028: Бадминтон оммавийлигини ошириш масаласи муҳокама қилинди
Ўзбекистон делегацияси ёзги Олимпия ўйинларида бадминтон спорт турида ҳали иштирок этмаган. Хўш, Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларида узоқ кутилган дебютга гувоҳ бўламизми? Спорт вазирлиги ва МОҚ мутасаддилари мамлакат бадминтон федерацияси билан ушбу масала юзасидан йиғилиш ўтказишди.
Федерация вакиллари спортчиларимизнинг илк бор Олимпиада йўлланмасини қўлга киритишлари учун умид борлиги, бунинг учун зарур жиҳатлар ҳақида тўхталиб ўтишди. Аввало, федерация моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, спортчилар мунтазам равишда халқаро ўқув-машғулот йиғинлари ва мусобақаларда иштирок этишлари,терма жамоага хорижлик мутахассисларни жалб қилиш бу борадаги энг асосий жиҳатлар сифатида санаб ўтилди.
Бадминтон Тошкент шаҳри, Бухоро ва Андижон вилоятларида нисбатан яхши ривожланган. Расмийлар суҳбат давомида Республикамизнинг бошқа ҳудудларида ҳам ушбу спорт оммавийлигини ошириш, иқтидорли ёшларни саралаш, мураббийлар малакасини кучайтириш борасида керакли тавсияларни беришди. Шунингдек, асосий терма жамоа вакилларини бадминтон кучли ривожланган жануби-шарқий Осиё мамлакатларига ўқув-машғулот йиғинларини юбориш бўйича таклифлар билдирилди.
Учрашув якунида федерация фаолиятини янада жадаллаштириш, ҳудудларда бадминтон оммавийлигини ошириш бўйича вазифалар белгилаб олинди.

26 Декабря 2024 1253
Делегация Узбекистана на летних Олимпийских играх ещё не принимала участие по бадминтону. Увидим ли мы долгожданный дебют наших соотечественников на Играх Лос-Анджелес-2028? По этому поводу представители Министерства спорта и НОК провели встречу с Федерацией бадминтона страны.
Официальные лица Федерации отметили, что наши спортсмены имеют шанс впервые завоевать лицензию на Олимпиаду и что для этого в первую очередь необходимо улучшить материально-техническую базу, организовать регулярные международные учебно-тренировочные сборы, обеспечить участие наших представителей на соревнованиях и привлечь зарубежных специалистов в состав сборной.
В городе Ташкент, а также, Бухарском и Андижанском областях бадминтон относительно развит, чем в других регионах. В ходе беседы руководители дали необходимые рекомендации по усилению популяризации этого вида спорта и в других областях нашей Республики, отбору молодых талантов и повышению квалификации тренеров. Также, были выражены предложения организовать для представителей национальной команды учебно-тренировочные сборы в странах Юго-Восточной Азии, где хорошо развит бадминтон.
По итогам заседания были определены задачи по улучшению деятельности Федерации, повышению популярности бадминтона в регионах.