Ёш оғир атлетикачиларимиз Қатардаги Осиё чемпионатини муваффақиятли якунлашди
Қатарда оғир атлетика бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионати ўз якунига етди. Мусобақанинг сўнгги куни ҳам Ўзбекистон терма жамоаси учун омадли ўтди.
Ўсмирлар ўртасида +102 кг вазн тоифасида қатнашган Омадилло Олимов даст кўтаришда 156 кг, силтаб кўтаришда 205 кг ва умумий ҳисобда 361 кг натижа билан мутлақ чемпионликка эришди ва 3 та олтин медалга сазовор бўлди. Ёшлар тоифасида ҳам ўз омадини синаб кўрган полвонимиз ушбу натижа билан яна 3 та бронза медалини терма жамоамиз ҳисобига қўшиб қўйди.
Шу тариқа, Ўзбекистон ўсмирлар ва ёшлар терма жамоалари мазкур қитъа биринчилигида 17 тадан олтин ва кумуш, 10 та бронза, жами 44 та медалга сазовор бўлди.
Ўзбекистон Миллий Олимия қўмитаси мамлакат оғир атлетика федерацияси, спортчи ва мураббийларимизни қитъа биринчилигида эришилган муваффақият билан қутлайди.

26 Декабря 2024 1169
В Катаре завершился чемпионат Азии по тяжёлой атлетике среди юниоров и молодёжи. Отрадно отметить, что финальный день турнира прошёл успешно для делегации Узбекистана.
Наш соотечественник Омадилло Олимов, выступавший в весовой категории +102 кг среди юниоров, в упражнении рывка поднял 156 кг, а в толчке - 205 кг и в сумме набрав 361 кг стал абсолютным чемпионом континентального первенства, завоевав 3 золотые медали. Также, Олимов выступил и в категории молодёжи и записал в актив сборной Узбекистана ещё 3 бронзы.
Таким образом, юниорские и молодёжные сборные страны завершили чемпионат Азии с 44 медалями (17 золото, 17 серебро и 10 бронзы).
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики страны, спортсменов и тренеров с завоеванием такого отличного результата.