Андижонда спортнинг ривожланиш ҳолати ишчи гуруҳ эътиборида
Аввал маълум қилганимиздек, шу кунларда ҳудудлар бўйлаб спорт инфратузилмаси ва соҳанинг ривожланиш ҳолатини ўрганиш бўйича иш олиб борилмоқда. Спорт вазирлиги ва МОҚ мутасаддиларининг навбатдаги манзили Андижон вилояти бўлди. Расмийларга вилоят ҳокими Шуҳратбек Абдурахманов ҳамроҳлик қилди.
Дастлаб ишчи гуруҳ Андижон шаҳридаги «Универсал» спорт мажмуасига ташриф буюрди. Буткул янгича қиёфа очган арена жорий йил футзал бўйича жаҳон чемпионатининг 8 та учрашувига мезбонлик қилди. Ҳозирги кунда мажмуада жамоавий спорт турлари билан шуғулланиш учун қулай имконият мавжуд. Мутасаддилар ўрганиш ишлари давомида мазкур жиҳатни ҳам инобатга олган ҳолда йирик мусобақаларга тайёргарлик кўришда ушбу арена имкониятларидан фойдаланиш, қолаверса, унда Республика ва халқаро миқёсдаги мусобақаларни ўтказиш борасидаги таклифларни илгари суришди. Бундан ташқари, Балиқчи ва Асака туманларидаги БЎСМ ва ИБЎСМларнинг ҳам фаолияти ўрганилди.
Шундан сўнг вилоятдаги асосий спорт таълим муассасаси бўлган Андижон Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази ишчи гуруҳ эътибор марказида бўлди. Расмийлар марказда таҳсил олаётган ёшларнинг дарс жадваллари ва уларга яратилган шароитлар билан батафсил танишишди. Шундан сўнг вилоят ҳокимлиги, спорт бошқармаси ҳамда федерацияларнинг ҳудудий вакиллари билан йиғилиш ўтказилди. Унда Андижон бокс мактабининг шуҳратини янада юксалтириш, бир пайтлар вилоятда Собиқ Иттифоқ миқёсида катта мавқега эга бўлган чим устида хоккей спортини тиклаш борасида ҳам сўз борди.
Андижон вилоятининг янги Олимпия циклига тайёргарлик режаси таҳлил қилинган ушбу суҳбатда Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига ҳозирлик кўриш борасида комплекс чоралар муҳокама қилинди. Якунда ҳудудий вакилларнинг мавзу юзасидан таклифлари ўрганилиб, олий спортдаги натижаларни ошириш бўйича вазифалар белгилаб олинди.

25 Декабря 2024 1524
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время ведётся работа по изучению состояния развития спортивной инфраструктуры и отрасли в регионах. Следующим адресом представителей Министерства спорта и НОК стала Андижанская область. Рабочую группы сопровождал хоким области Шухратбек Абдурахманов.
Сперва официальные лица посетили спортивный комплекс "Универсал" в городе Андижан. Следует отметить, что комплекс в нынешнем году приобрёл современный облик и принял 8 матчей чемпионата мира по футзалу. В настоящее время тут имеются все условия для занятий командными видами спорта. Учитывая этот фактор, в ходе исследований, специалисты обозначили предложения по использованию возможностей арены при подготовке к крупным соревнованиям, а также, проведению престижных Республиканских и международных соревнований. Помимо этого, была рассмотрена деятельность ДЮСШ и СДЮСШ Балыкчинского и Асакинского районов.
Затем рабочая группа посетила Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, который является главным спортивным учебным заведением в области. Руководители тщательно изучили деятельность Центра и пообщались с учениками, поинтересовались с графиком занятий, а также, ознакомились с созданными условиями для учащихся. После состоялось совещание с представителями хокимията области, регионального управления спорта, территориальными представителями федераций. В нем также говорилось о дальнейшем повышении престижа Андижанской школы бокса, возрождении хоккея на траве в регионе, который в прошлом был популярным видом спорта и славился в Андижанской области.
В ходе беседы, где был анализирован план подготовки Андижанской области к новому Олимпийскому циклу, также рассматривались комплексные меры по подготовке к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. В завершение были изучены предложения представителей регионов по вышеуказанным направлениям и определены задачи по улучшению результатов в высшем спорте.