Ўзбекистон гандбол федерацияси раҳбариятида ўзгариш
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти иштирокида мамлакат гандбол федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ташкил этилди. Унда федерацияга янги раҳбар сайланди ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси кўриб чиқилди.
Бўлажак Олимпия ўйинларига жамоавий спорт турларида кўпроқ лицензия олиш Ўзбекистон делегацияси олдидаги устувор вазифалардан саналади. Шу боис, мазкур йўналишдаги спорт федерацияларининг фаолиятини жонлантириш талаб этиларди.
Тадбирда “Навоий кон-металлургия комбинати”нинг бош директори, Ўзбекистон Қаҳрамони Саноқулов Қувондиқ Саноқулович номзоди Ўзбекистон гандбол федерацияси раиси лавозимига илгари сурилди. Ўз навбатида, Спорт вазири Адҳам Икрамов спорт соҳасида ҳам улкан тажрибага эга бўлган, бир неча йиллар давомида мамлакат сузиш федерацияси раиси лавозимида фаолият олиб борган Қувондиқ Саноқулович ҳақида илиқ фикрлар билдириб ўтди. Делегатлар ушбу номзодни бир овоздан маъқуллашди ва Q.Sanoqulov мамлакат гандбол федерацияси раиси лавозимига сайланди.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон гандбол федерациясининг Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси атрофлича кўриб чиқилди. Унда расмийлар бўлажак Олимпия ўйинларида жамоавий спорт турларида ҳам йўлланма олиш муҳим экани, бунинг учун барча терма жамоаларимизга керакли шароитлар яратиб берилиши ҳақида тўхталиб ўтишди. Тақдимотда эркаклар ва аёллар терма жамоаларимизнинг бу борадаги имкониятлари ўрганилди.

24 Декабря 2024 1613
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана с участием руководства Министерства спорта и НОК состоялись внеочередные отчётно-выборные конференции ряда спортивных Федераций. В том числе было организовано заседание Федерации гандбола страны. На нём был избран новый глава Федерации и рассмотрен план подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.
Получение большего количества лицензий в игровых видах спорта на предстоящие Олимпийские игры является одним из приоритетов сборной Узбекистана. Поэтому требовалось оживить деятельность спортивных Федераций данного направления.
На мероприятии на должность председателя Федерации гандбола Узбекистана была выдвинута кандидатура Генерального директора Навоийского горно-металлургического комбината, Героя Узбекистана Санокулова Кувондика Санокуловича. В свою очередь, Министр спорта Адхам Икрамов тепло отозвался о Кувондике Санокуловиче, который несколько лет занимая пост председателя Федерации плавания страны имеет большой опыт и в спортивной сфере. Делегаты единогласно одобрили эту кандидатуру, и К.Санокулов был избран главой Федерации гандбола страны.
В ходе встречи был детально рассмотрен план подготовки Федерации гандбола Узбекистана к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе. Кроме того, официальные лица подчеркнули важность получения путёвки на предстоящие главные старты четырёхлетия и в игровых видах спорта. А для этого для всех сборных будут созданы необходимые условия. В этих целях в презентации были рассмотрены возможности мужских и женских сборных страны.