Ўзбек кураши Ислом бирдамлиги ўйинлари дастуридан жой олди
Албаниянинг Тирана шаҳрида Ислом бирдамлиги спорт ассоциацияси (ISSA)нинг Сессияси ўтказилаётгани ҳақида маълум қилган эдик. Унинг доирасидаги 13-Бош Ассамблеяда ўзбек спорти учун муҳим келишувлардан бирига эришилди.
Унга кўра, ўзбек кураши 2025 йил Саудия Арабистонида ўтказиладиган Ислом бирдамлиги ўйинлари дастурига киритилди. Бу ҳақида Халқаро кураш ассоциацияси маълум қилди. Тадбир доирасида Халқаро кураш ассоциацияси ва Ислом бирдамлиги спорт ассоциацияси раҳбарияти учрашиб, ўзаро ҳамкорликнинг кейинги босқичлари ҳақида қатор масалалар муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз, Ар-Риёд-2025 Ислом бирдамлиги ўйинлари келаси йилнинг 7-21 ноябрь кунлари бўлиб ўтади.

19 Декабря 2024 1242
В столице Албании состоялась очередная Сессия Спортивной ассоциации Исламской солидарности (ISSA). Стоит отметить, что в её рамках прошла и 13-я Генеральная Ассамблея ISSA, в ходе которой были приняты важные решения по отношению к узбекскому национальному виду спорта - кураш.
В ходе обсуждений, достигнута договорённость о включении узбекского кураша в программу Игр Исламской солидарности 2025 года в Саудовской Аравии. Об этом сообщила Международная ассоциация кураш (IKA). В рамках мероприятия состоялась встреча руководства IKA и ISSA, на которой был обсуждён ряд вопросов о дальнейших этапах сотрудничества.