Йилқичилик ва от спорти ҳамда замонавий бешкураш федерацияларида йил сарҳисоби ўтказилди
Пойтахтимиздаги “Марказий темирйўлчилар маданият саройи”да Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти ҳамда замонавий бешкураш федерацияларининг йил якунларига бағишланган ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда мазкур федерацияларнинг ортда қолган Олимпия йилидаги фаолияти сарҳисоб қилиниб, федерациялар раҳбарияти таркибида баъзи ўзгаришлар амалга оширилди.
Хусусан, Рустам Ҳасанов ва Шуҳрат Латифов Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси раисининг ўринбосари, Раҳматжон Рустамов эса замонавий бешкураш федерацияси раисининг ўринбосари лавозимига сайланишди. Баҳромжон Газиев эса мамлакат замонавий бешкураш федерацияси раиси лавозимига қайта сайланди.
Шунингдек, турли йўналишлар бўйича йилнинг энг яхшилари ҳам аниқлаб олинди. Унга кўра, Самира Абзалова ҳамда Дониёр Раҳимов йилнинг энг яхши бешкурашчиси деб топилган бўлса, Феруза Абдуллаева от йўрттириш, Хуршидбек Алимжонов конкур ва Жасурбек Хотамбеков учкураш йўналишида энг яхши спортчи деб топилди. Олтин тақа соврини эса “Аlise G” тулпорига насиб этди.

17 Декабря 2024 1295
В «Центральном дворце культуры железнодорожников» столицы прошла отчетно-выборная конференция, посвященная итогам года Федераций конного спорта и современного пятиборья Узбекистана. В этом мероприятии была рассмотрена деятельность этих организаций за прошедший Олимпийский год и внесены некоторые изменения в состав руководства федераций.
В частности, Рустам Хасанов и Шухрат Латифов были избраны заместителями председателя Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, а Рахматжон Рустамов занял пост заместителя главы Федерации современного пятиборья страны. Также, Бахромжон Газиев был переизбран на пост председателя Федерации современного пятиборья Узбекистана.
Помимо этого, были определены лучшие года в разных номинациях. В частности, Самира Абзалова и Дониёр Рахимов были признаны лучшими пятиборцами года, Феруза Абдуллаева лучшей спортсменкой по выездке, Хуршидбек Алимжонов лучшим всадником по конкуру и Джасурбек Хотамбеков был признан лучшим в троеборье. А приз «Золотая подкова» была вручены лошади по кличке «Аlise G».