Ўзбек футболида йил сарҳисоби ўтказилди
Бугун Ўзбекистон футбол ассоциациясининг навбатдаги ҳисобот Конгресси бўлиб ўтди. 2024 йил якунларига бағишланган мазкур тадбирда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбарияти, шунингдек, футбол жамоатчилиги ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Конгресснинг дастлабки қисми УФА фаолиятининг 2024 йилги сарҳисобига бағишланди. Унда йил давомида эришилган ютуқлар, хусусан, жамоамиз илк бор Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмаси қўлга киритилгани, сентябрь-октябрь ойларида футзал бўйича жаҳон чемпионати муваффақиятли ташкил этилгани ва бошқа ютуқлар тилга олиниб, 2025 йил учун режалар белгилаб олинди.
Шундан сўнг жорий йил футбол мавсумининг энг яхшиларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Журналистлар ўртасида овоз бериш йўли билан ташкил этилган сўровномада Тимур Кападзе “Йилнинг энг яхши мураббийи”, Аббосбек Файзулалев “Йилнинг энг яхши футболчиси” номинацияларида ғолиб деб топилдилар. Шунингдек, яна бир қатор йўналишларда лауреатлар аниқланиб, совринлар ўз эгаларига топширилди.

14 Декабря 2024 1315
Сегодня состоялся очередной отчётный Конгресс Ассоциации футбола Узбекистана. В мероприятии, посвящённом подведению итогов 2024 года, приняли участие руководство Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета и Ассоциации футбола Узбекистана, а также представители футбольной общественности и СМИ.
Первая часть Конгресса была посвящена подведению итогов деятельности АФУ за нынешний год. В нём были упомянуты результаты, достигнутые в течение года, в частности, отечественная команда впервые получила путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024, успешно организован чемпионат мира по футзалу в сентябре-октябре и другие достижения, а также намечены планы на 2025 год.
После этого состоялась церемония награждения самых лучших текущего футбольного сезона. В опросе, организованном путём голосования среди журналистов, Тимур Кападзе стал победителем в номинации “Лучший тренер года”, а Аббосбек Файзулаев признан лучшим футболистом года. Также в ряде других номинаций были определены лауреаты и вручены призы их обладателям.