Лос-Анжелес-2028: Ўзбекистон баскетбол федерациясининг тайёргарлик режалари ўрганилди
Спорт федерация ва ассоциацияларнинг Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлиги билан танишиш ишлари давом этади. Отабек Умаров бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти бугун дастлаб Ўзбекистон баскетбол федерациясининг янги Олимпия цикли учун тақдимоти билан танишди.
Тошкент давлат транспорт университетида ўтган йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департаменти раҳбари Одил Абдурахманов, Транспорт вазири, мамлакат баскетбол федерацияси раиси Илҳом Маҳкамов ҳам қатнашди. Қайд этиш жоиз, Олимпия ўйинлари дастурига ушбу спорт турининг классик ва 3х3 йўналишлари киритилган.
Суҳбат давомида ҳар икки йўналишдаги терма жамоаларимизнинг имкониятлари ва таркибдаги спортчилар ҳақида сўз борди. Федерация мутасаддилари 3х3 жамоаларимиз бугунги кунда қитъа миқёсида рақобатбардош эканини инобатга олган ҳолда мазкур дастурдаги имкониятларни яхшироқ баҳолашди. Шу боис ушбу жамоага жалб этилган беларуслик мураббий Андрей Навойчик билан ҳам суҳбатлашилди.
Мутасаддилар учрашувда хорижлик мураббийга терма жамоа учун барча шароитлар яратиб берилиши, маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинлари ташкил этилишини маълум қилишди. Якунда федерация вакиллари билан ташкилот фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича таклифлари ўрганилди.

14 Декабря 2024 1261
Руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым продолжают изучать планы подготовки спортивных федераций и ассоциаций к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Сегодня официальные лица ознакомились с презентацией Федерации баскетбола  Узбекистана к новому Олимпийскому циклу.
На встрече, состоявшейся в Ташкентском государственном транспортном университете также присутствовали руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, Министр транспорта Илхом Махкамов. Следует отметить, что в программу Олимпийских игр включены два направления этого вида спорта: классический и 3х3. В ходе беседы обсуждались возможности наших сборных по этим программам и спортсмены, входящие в состав команды.
Представители Федерации отметили, что в настоящее время наши команды 3х3 являются конкурентоспособными в континенте и учитывая этот факт, хорошо оценили их возможности. В связи с этим была проведена беседа со специалистом из Беларуси Андреем Навойчиком, который был привлечен в сборную в качестве тренера.
Во время беседы с экспертом было отмечено что для сборной команды будут созданы все необходимые условия и организованы местные, а также, зарубежные учебно-тренировочные сборы. В конце мероприятия были изучены предложения представителей Федерации по улучшению рабочего процесса в организации.