Хоразм вилоятидаги спорт инфратузилмаси ҳам ўрганилди
Спорт вазирлиги ҳамда МОҚ раҳбарияти томонидан олиб борилаётган ўрганиш ишлари навбати Хоразм вилоятига етиб келди. Расмийларга бу жараёнда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Муроджон Ачилов ҳамроҳлик қилди.
Хоразм сафари Гурлан туманидаги спорт мактабини ўрганиш билан бошланди. Шундан сўнг Янгибозор туманидаги кураш маҳорати мактаби, Урганчдаги «Ёшлик» спорт мажмуаси ҳам кўздан кечирилди. Бунда ҳар бир ҳудудда бўлгани каби мазкур муассасаларининг фаолияти, ўқувчиларга яратилган шароитлар батафсил кўриб чиқилди.
Шунингдек, асосий терма жамоаларга кўплаб иқтидорли атлетларни етиштириб бераётган Урганч Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази ҳам эътибордан четда қолмади. Ўрганиш ишлари давомида марказнинг ҳолати, қиш мавсумига тайёргарлик даражаси, тиббиёт бўлими ва машғулотлар жадвали билан батафсил танишилди.
Сафар якунида вилоят ҳокимлиги, спорт бошқармаси мутасаддилари, федерацияларнинг ҳудудий вакиллари билан яқин ва ўрта давр учун режалар, Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик жараёни, унда аҳамият қаратиш лозим бўлган жиҳатлар борасида учрашув ўтказилди. Суҳбат давомида хоразмлик мутахассисларнинг таклифлари ўрганилиб, амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди.

13 Декабря 2024 1442
Теперь исследовательская работа, проводимая руководством Министерства спорта и НОК, прошла и в Хорезмской области. Официальных лиц сопровождал первый заместитель хокима области Муроджон Ачилов.
Визит в Хорезм начался с изучения спортивной школы в Гурланском районе. После этого были осмотрены школа борцовского мастерства в Янгибазарском районе, спортивный комплекс “Ёшлик” в Ургенче. В ходе исследования, как и в каждом регионе, была детально рассмотрена деятельность этих образовательных учреждений, условия, созданные для воспитанников.
Не остался без внимания и Ургенчский Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, который готовит много талантливых спортсменов для основных сборных команд страны. В ходе исследовательской работы было подробно ознакомлено с состоянием Центра, уровнем подготовки к зимнему сезону, медицинским отделением и графиком занятий.
В завершение поездки состоялась встреча с должностными лицами хокимиата области, представителями региональных отделений Федераций и обсуждены вопросы планов на ближайший и средний период, процесс подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе, аспектов, на которых необходимо сосредоточиться. В ходе беседы были изучены предложения специалистов региона и определены задачи, которые необходимо выполнить.