Лос-Анжелес-2028: Эътибор марказида Ўзбекистон оғир атлетика ва енгил атлетика федерацияларининг режалари
Фарғонадан қайтган МОҚ раҳбарияти кеча куннинг иккинчи ярмида Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган Ўзбекистон оғир атлетика ва енгил атлетика федерацияларининг тақдимоти билан танишди. Дастлаб оғир атлетика федерациясининг бу борадаги режаларига назар ташланди.
Тақдимот билан Спорт вазирининг ўринбосари, мамлакат оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов таништирди. Унда Шаҳрулло Шарипович маҳаллий мусобақалар орқали иқтидорли спортчиларни саралаб олиш ва уларнинг халқаро турнирлардаги иштирокини таъминлаш, мураббийларнинг билим ва кўникмаларини ошириш лозимлиги борасида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, терма жамоага жалб этилган мисрлик мутахассис Холид Ҳасан ҳам мавзу бўйича фикрлари билан ўртоқлашди. Мураббий ҳозирда Баҳрайн мезбонлик қилаётган жаҳон чемпионати асосий таркиб спортчиларининг имкониятларини яна бир бор синовдан ўтказиб бераётгани, шунингдек, жорий ой Қатарда ташкил этиладиган ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионати кучли захира таркибни кўздан кечириш имкониятини тақдим этишини таъкидлади.
Шундан сўнг Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг тақдимоти муҳокама қилинди. Қайд этиш жоиз, Олимпия ўйинларида энг кўп йўлланма ва медаллар жамланмаси айнан ушбу спорт турида ўйналади. Бироқ терма жамоамиз сўнгги пайтларда саноқли лицензиялар билан чекланиб қолмоқда.
Суҳбатда мазкур жиҳат танқид остига олиниб, Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларида енгил атлетикачиларимиз делегациямизга энг кўп йўлланма тақдим этадиган жамоа бўлишлари лозимлиги таъкидланди. Тақдимот давомида терма жамоа бош мураббийи Гўзал Хуббиева кўплаб дастурларда иқтидорли ёшлар етишиб чиқаётгани, сўнгги йилларда ўтказилган халқаро мусобақалар иқтидорли ёшларни саралаб олишга имкон бераётганини билдирди.
Якунда ҳар икки федерация вакилларининг Ўзбекистон делегациясини бўлажак Олимпия ўйинларига пухта тайёрлаш бўйича тайёрланаётган Президент қарори лойиҳаси учун таклифлари белгилаб олинди.
Бугун МОҚ раҳбарияти Қорақалпоғистан Республикасига жўнаб кетди ва кун давомида ушбу ҳудуддаги спорт инфратузилмаси билан танишади.

13 Декабря 2024 1405
Лос-Анджелес-2028: Новые планы и рекомендации по улучшению работы Федераций тяжёлой атлетики и лёгкой атлетики
Руководство НОК, вернувшееся накануне из Ферганы, в течение второй половины дня ознакомилось с презентацией Федераций тяжёлой атлетики и лёгкой атлетики Узбекистана, которые готовятся к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе. Сначала были рассмотрены планы первой из них.
С презентацией выступил заместитель Министра спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов. Во встрече Шахрулло Шарипович остановился на необходимости отбора талантливых спортсменов через местные соревнования и обеспечения их участия в международных турнирах, повышения знаний и навыков тренеров.
Специалист Холид Хасан из Египта , привлечённый в национальную сборную, поделился своим мнением по этому поводу. Тренер отметил, что чемпионат мира, который в настоящее время принимает Бахрейн, ещё раз проверяет возможности спортсменов основного состава, а также что чемпионат Азии среди юниоров и молодёжи, который состоится через несколько дней в Катаре, предоставит возможность отобрать талантливых атлетов.
После этого была изучена презентация Федерации лёгкой атлетики Узбекистана. Стоит отметить, что наибольшее количество путёвок и медалей на Олимпийских играх разыгрывается именно в этом виде спорта. Однако отечественная команда в последнее время ограничивается завоеванием нескольких лицензий.
В ходе беседы данный аспект был подвергнут критике и подчёркнуто, что легкоатлеты на летних Олимпийских Играх Лос-Анджелес-2028 должны быть командой, которая обеспечит делегации нашей страны наибольшее количество путёвок. Во время презентации главный тренер сборной Гузаль Хуббиева отметила, что на многих дисциплинах имеется талантливая молодёжь, за последние годы международные соревнования позволяют отбирать достойных спортсменов.
В заключение были определены предложения представителей обеих Федераций для готовящегося проекта Постановления Президента по тщательной подготовке делегации Узбекистана к предстоящим Олимпийским играм.
Сегодня руководство НОК выехало в Республику Каракалпакстан и в течение дня ознакомится со спортивной инфраструктурой в этом регионе.