МОҚ раҳбарияти нигоҳида Сирдарё вилоятининг спорт таълим муассасалари фаолияти
Отабек Умаров бошчилигидаги МОҚ раҳбариятининг ҳудудлардаги спорт инфратузилмасини ўрганиш бўйича олиб бораётган ишлари давом этади. Бугун расмийлар Сирдарё вилоятидаги спорт муассасаларини кўздан кечиришди. Ўрганиш жараёнида МОҚ раҳбариятига вилоят ҳокими Акмалжон Маҳмудалиев ҳамроҳлик қилди.
Дастлабки манзил Сирдарё ва Сайхунобод туманларидаги спорт мактаблари бўлди. Қайд этиш жоиз, ҳозирда Россиянинг ЦСКА клубида фаолият олиб бораётган футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзоси Аббосбек Файзуллаев Сайхунобод спорт мактабида футболнинг дастлабки сир-асрорларини ўрганган. Суҳбат давомида мутасаддиларга ҳар бир йўналишда Аббосбекдек иқтидор эгаларини топиш, селекцияга кўпроқ аҳамият қаратиш борасида тавсиялар берилди.
Мутасаддилар ўрганиш ишлари давомида ёш спортчиларнинг шуғулланишлари учун яратилган шароитлар билан танишиб, муассасаларнинг моддий-техник базасини кўздан кечиришди. Шунингдек, ўйин спорт турлари ва енгил атлетика, гимнастика ва сув спорти турларига ихтисослашган спорт мактабларида ҳам бўлишди. Ҳар бир мактабдаги ташрифда машғулотлар жараёни кўздан кечирилди ва ёш спортчилар билан мулоқот қилинмоқда.
Кун давомида Гулистон Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази ҳамда вилоят футбол академияси ҳам кўздан кечирилди. Якунда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Акмалжон Маҳмудалиев бошчилигидаги вилоят ҳокимлиги мутасаддилари, федерацияларнинг ҳудудий вакиллари билан янги режаларга бағишланган йиғилиш ўтказилди. Унда Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш учун терма жамоаларга жалб этиладиган сирдарёлик спортчилар рўйхати кўриб чиқилиб, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва шуғулланишлари учун барча шароитларни яратиш борасида тавсиялар берилди.

10 Декабря 2024 1527
Руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым продолжают изучать спортивную инфраструктуру на местах. Сегодня официальные лица посетили спортивные учреждения в Сырдарьинской области. Их сопровождал хоким области Акмалжон Махмудалиев.
Сперва руководители побывали в спортивных школах Сырдарьинского и Сайхунабадского районов. Следует отметить, что представитель национальной сборной Узбекистана по футболу Аббосбек Файзуллаев, который в настоящее время играет в составе российского клуба ЦСКА, является воспитанником спортивной школы Сайхунабадского района. В ходе пребытия ответственным лицам были даны рекомендации обращать больше внимания талантливым молодым спортсменам как Аббосбек Файзуллаев в каждом направлении и селекционной работе.
В ходе визита руководители осмотрели созданные условия для молодых спортсменов и материально-техническую базу объектов. Также, специалисты посетили специализированные школы по игровым видам спорта и легкой атлетике, по гимнастическим, а также, водным видам спорта. Во время своих визитов руководители наблюдают за тренировкой атлетов и проводят с ними небольшую беседу.
Согласно плану, в течение дня руководители нанесли визит в Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта Гулистана и в футбольную академию области. В конце исследований состоялось собрание с участием Министра спорта Адхама Икрамова, представителей хокимията области во главе с Акмалжоном Махмудалиевым, а также, ответственных лиц региональных подразделений спортивных федераций, где обсуждались перспективные планы. В ходе встречи был рассмотрен список потенциальных кандидатов из Сырдарьинской области, которые будут привлечены в состав национальных сборных для подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028 и даны соответствующие рекомендации относительно создания всех необходимых условий для их полноценной подготовки.