Лос-Анжелес-2028: Велоклублар фаолиятини кучайтириш бўйича тавсия берилди
МОҚ раҳбарияти федерация ҳамда ассоциацияларнинг Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик тақдимоти билан танишишда давом этади. Бугун куннинг биринчи ярмида Ўзбекистон велосипед спорти федерациясининг режалари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоиз, ушбу спорт Олимпия ўйинларида энг кўп лицензия ва медаллар жамланмаси ўйналадиган йўналишлардан ҳисобланади. Бироқ сўнгги Олимпиадаларда велоспортчиларимиз кам сонли йўлланмалар билан чекланиб қолишмоқда. Суҳбат давомида ушбу жиҳат танқид остига олиниб, келгусида терма жамоамиз йўлланмалар билан чекланиб қолмай, совринли ўринлар учун курашиши лозимлиги билдирилди.
Федерация масъуллари айни шу мақсадда терма жамоаларга уч нафар хорижий мураббий жалб этилгани, улар режа асосида нафақат катталар, балки ёшлар жамоаси билан ҳам ишлаб бориши кўзда тутилганини таъкидлашди. Мутасаддилар ташриф давомида федерациянинг моддий техник базасини ҳам кўздан кечиришди. Ўрганиш ишлари давомида клублар фаолиятини янада кучайтириш, уларнинг нуфузли халқаро мусобақалардаги иштирокини таъминлаш каби мавзуларга ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди.

Лос-Анжелес-2028: Рекомендовано усилить деятельность велоклубов
Руководство НОК продолжает знакомится с презентациями Федераций и Ассоциаций по подготовке к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе. Сегодня в первой половине дня были обсуждены планы Федерации велосипедного спорта Узбекистана.
Стоит отметить, что этот вид спорта является одним из направлений, где также разыгрывается наибольшее количество лицензий и медалей на Олимпийских играх. Однако на последних ОИ узбекские атлеты ограничиваются небольшим количеством путёвок. В ходе беседы этот аспект был подвергнут критике и было заявлено, что в будущем отечественная сборная должна не только удостоиться достаточным количеством лицензий, но и побороться за призовые места на главных стартах четырёхлетия.
Ответственные лица Федерации отметили, что с этой же целью в сборные были привлечены три зарубежных тренера, которые по плану будут работать не только со взрослыми, но и с молодёжной командной. Официальные лица также осмотрели материально-техническую базу Федерации. В ходе исследования были затронуты такие темы, как дальнейшее усиление деятельности клубов, обеспечение их участия в престижных международных соревнованиях.