Тошкент вилоятидаги спорт мактаблари ва уларнинг инфратузилмаси ўрганилмоқда
Отабек Умаров бошчилигидаги МОҚ мутасаддалири режа асосида жойлардаги ўрганиш ишларини олиб боришмоқда. Бугун кун давомида мутасаддилар Тошкент вилоятидаги бир қатор спорт объектлари ва таълим муассасаларини кўздан кечиришади. Дастлаб спортнинг ўйин турлари ва енгил атлетика бўйича ихтисослаштирилган спорт мактаби, вилоят спорт бошқармаси ҳамда Нурафшон шаҳар спорт мактаби эътибор марказида бўлди.
МОҚ раҳбарияти бу масканлардаги иш жараёни билан яқиндан танишди. Ташкилот масъуллари яратилган шароитлар, машғулотлар жадвали, ёшларни спортга янада кенг жалб этиш бўйича ишлаб чиқилган дастур ва ҳозирги шуғулланувчилар ҳақида умумий маълумот беришди. Расмийлар бу борада ўз фикрларини билдиришар экан, Тошкент вилояти мамлакатимиз спортида муҳим ўрин тутишини, ундаги имкониятдан тўлиқ фойдаланган ҳолда профессионал спортда янада улкан ютуқларга эришиш мумкинлигини билдиришди.
Ўрганиш ишлари давомида қиш мавсумига тайёргарлик кўриш, ёшларнинг қулай шароитларда шуғулланишлари учун имконият яратиш бўйича тавсиялар берилди. Режага кўра, масъуллар кун давомида Туябўғиз сув омборига ташриф буюриб, Ўзбекистон Ровинг&Саноэ федерациясининг яқин 4 йиллик режаси билан танишишади.

Изучены условия и инфраструктура спортивных школ в Ташкентской области
Руководство НОК Узбекистана во главе с Отабеком Умаровым согласно плану продолжают проведение исследований на местах. Сегодня официальные лица в течение дня посетили ряд спортивных объектов и образовательных учреждений в Ташкентской области. Изначально руководители были в специализированной спортивной школе по игровым видам спорта и лёгкой атлетике Ташкентской области, областном управлении спорта и спортивной школе города Нурафшон.
Руководители подробно ознакомились с деятельностью этих учреждений. Ответственные лица предоставили общую информацию о созданных условиях, графиках тренировок, разработанной программе для более широкого вовлечения молодежи в спорт и занимающихся учеников. Выражая свое мнение, руководители отметили, что Ташкентская область занимает важное место в спорте нашей страны и полностью использовав эти возможности, можно добиться больших достижений в профессиональном спорте.
В ходе исследования были даны рекомендации по подготовке к зимнему сезону, принятия необходимых мер для того, чтобы молодежь занималась в комфортных условиях. По плану, в течение дня официальные лица также посетят Туябугузское водохранилище и ознакомятся с планом Федерации Rowing&Canoe Узбекистана на ближайшие 4 года.