Бугун Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Ижроия қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтди. Онлайн форматда ташкил этилган мажлис кун тартибидан Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Спорт вазирлигининг мурожаатини кўриб чиқиш ҳам ўрин олди.
ООК мутасаддилари юртимизга ташриф буюриб, мамлакатимизда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик ишларига юқори баҳо берган. Тошкентда қурилаётган Олимпия шаҳарчаси фақатгина ёшлар Осиё ўйинлари учун эмас, мажмуани келгусида ўзбек спортининг тараққиётини янги босқичга олиб чиқадиган илмий-методик кластерга айлантириш кўзда тутилган. Унда замонавий спорт объектларидан ташқари Спорт вазирлиги, кўплаб федерация ва ассоциациялар, спорт академияси, спорт тиббиёти илмий-амалий маркази каби иншоотлар ҳам ўрин олиб, бу масканда терма жамоаларимизни тайёрлашдаги назария ва амалиёт бирлашади.
Пандемиядан кейинги чекловлар сабабли Олимпия шаҳарчаси қурилиши учун зарур воситалар етказиш жараёнида узилишлар кузатилгани ва фойдаланишга топшириш муддати кечикишини инобатга олган ҳолда Ўзбекистон томони ООКдан мусобақани яна бир йилга суришни сўради.
Бироқ Олимпия спорт турларидаги беллашувлар келгусида Дакар-2026 ўсмирлар ёзги Олимпия ўйинларига саралаш вазифасини бажариши назарда тутилгани боис ООК III ёшлар Осиё ўйинлари 2025 йилда ташкил этилиши муҳимлигини билдирди.
Шу туфайли, ООК III ёшлар Осиё ўйинлари мезбонлигини Баҳрайнга топширди ва Ўзбекистонга Ислом бирдамлиги ўйинлари ёки Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинлари каби катталар миқёсидаги йирик комплекс тадбирларни ўтказишга тайёргарлик кўришни тавсия қилди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон оммавий спорт ва олимпия ҳаракатини ривожлантиришга содиқ қолмоқда. Шу маънода, Олимпия шаҳарчасини барпо этиш, ундан унумли фойдаланиш ва унинг негизида спортимизни янги босқичга кўтариш бўйича Президентимиз томонидан берилган барча топшириқлар ижроси таъминланади ва келажакда бу мажмуа йирик спорт тадбирларини ўтказишга ҳар томонлама тайёр бўлади.

Официальное заявление
Сегодня в онлайн-формате прошло заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА), на котором был рассмотрен запрос Национального Олимпийского комитета и Министерства спорта Узбекистана.
Представители ОСА, посетившие Узбекистан, высоко оценили масштаб строительных работ, проводимых в стране. Олимпийский городок, строящийся в Ташкенте, задуман не только как площадка для проведения юношеских Азиатских игр, но и как научно-методический кластер, способный вывести развитие узбекского спорта на новый уровень. Помимо современных спортивных объектов, в комплексе разместятся Министерство спорта, офисы федераций и ассоциаций, спортивная академия, научно-практический центр спортивной медицины. Это создаст уникальную среду, где теория и практика подготовки национальных сборных будут интегрированы.
Учитывая, что из-за ограничений в постпандемийный период наблюдались задержки в поставках необходимых средств для строительства Олимпийского городка и соответственно сроки сдачи объектов в эксплуатацию были сдвинуты, узбекская сторона обратилась к ОСА с просьбой перенести проведение игр на один год.
Однако, поскольку соревнования по Олимпийским видам спорта в рамках юношеских Азиатских игр служат этапом квалификации к юношеским Олимпийским играм в Дакаре в 2026 году, ОСА подчеркнул важность проведения игр именно в 2025 году.
В результате право проведения III юношеских Азиатских игр было передано Бахрейну. ОСА также рекомендовал Узбекистану сосредоточиться на подготовке к организации крупных международных мероприятий , таких как Игры Исламской солидарности или Азиатские игры закрытых помещениях и по боевым искусствам.
Важно отметить, что Узбекистан остается приверженным развитию массового спорта и Олимпийского движения. Строительство Олимпийского городка, его эффективное использование и превращение в базу для дальнейшего развития спорта в стране остаются в числе приоритетных задач. Все поручения Президента, связанные с этим проектом, будут обязательно выполнены в полном объеме, а сам комплекс в будущем станет полностью готов к проведению крупных спортивных мероприятий.