Латвиянинг собиқ Президенти Ўзбекистон МОҚда меҳмон бўлди
Айни пайтда Латвия баскетбол ассоциацияси раҳбари, мамлакатнинг 9-Президенти Раймондс Вейонис бошчилигидаги делегация пойтахтимизда меҳмон бўлиб турибди. Бугун европалик мутахассислар Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига ташриф буюришди.
Меҳмонларни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов қарши олди. Шундан сўнг томонлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик, мамлакатимизда баскетбол спорти ривожини янги босқичга олиб чиқиш мавзусига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Унда Латвиянинг юртимиздаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Рейнис Трокша, Спорт ўйинлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби директори Жасур Акрамов, Ботир Миродилов бошчилигидаги Ўзбекистон баскетбол федерацияси масъуллари ва Ўзбекистон Рақамли технологиялар вазирлиги вакили Элдор Расулов ҳам иштирок этишди.
Учрашув аввалида Ойбек Омилович фахрий меҳмонларни қутлашдан мамнун эканини таъкидлаб, уларга юртимиздаги спорт ривожида МОҚ ва Спорт вазирлигининг федерация ҳамда ассоциациялар билан олиб бораётган тизимли ҳамкорлиги, терма жамоаларимиз захирасини иқтидорли ёшлар билан бойитиш борасида йўлга қўйилган селекция ишлари, делегациямизнинг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида қўлга киритган тарихий натижаси ҳақида тўхталди. Шунингдек, у давлатимиз раҳбари топшириғи билан жамоавий спорт турларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилиши, Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига ҳозирданоқ тайёргарлик бошлангани хусусида маълумот бериб ўтди.
Ўз навбатида, жаноб Вейонис Ўзбекистон делегациясининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларидаги муваффақияти кўпчиликни ҳайратга солганини алоҳида тилга олди. Шундан сўнг мартабали меҳмон Латвиянинг тўрт йилликнинг энг мухим стартидаги иштироки, ўз юртидаги спорт ривожи, ушбу соҳани молиялаштириш тизими ҳақида гапириб ўтди. Қолаверса, у жамоавий спорт турларида Олимпия ўйинларига йўлланма қўлга киритиш анча мураккаб вазифалиги, бироқ Ўзбекистон кенг имкониятлар мамлакати экани ва ушбу йўналишда ишларни тизимли ташкил этиш орқали бундай ютуқларга эришиш мумкинлигини қўшимча қилди.

22 Октября 2024 1341
В настоящее время делегация во главе с председателем Ассоциации баскетбола Латвии, 9-Президента Латвийской Республики Раймондсом Вейонисом рабочим визитом пребывает в Ташкенте. Сегодня европейские специалисты посетили Национальный Олимпийский комитет Узбекистана.
Почётных гостей встретил Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов. После этого между сторонами состоялась встреча на тему взаимного сотрудничества по выводу развития баскетбола в Узбекистане на новый уровень. В нем также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Латвии в нашей стране Рейнис Трокша, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по игровым видам спорта Джасур Акрамов, официальные лица Федерации баскетбола Узбекистана во главе с Ботиром Миродиловым и представитель Министерства цифровых технологий Узбекистана Эльдор Расулов.
Вначале мероприятия Ойбек Омилович выразил, что рад приветствовать почётных гостей и рассказал специалистам о развитии спортивной сферы в Узбекистане, о системной работе, которая проводится совместно с Министерством спорта, НОК, спортивными федерациями и ассоциациями страны, принципе отбора потенциальных кандидатов в состав сборных команд, об участии делегации Узбекистана на летних Олимпийских играх и что последние Игры Париж-2024 стали самыми успешными в истории узбекского спорта. Также, он подробно проинформировал гостя что по поручению Главы Государства будет уделяться особое внимание развитию командных видов спорта и что на предстоящие Игры Лос-Анджелес-2028 уже начата подготовка.
В свою очередь г-н Вейонис подчеркнул, что успех делегации Узбекистана на Олимпиаде в Париже восхитил многих. Далее, Раймондс Вейонис рассказал, о развитии спорта в Латвии, об участии сборных команд страны на главных стартах четырёхлетия, о финансировании спортивной сферы. Также, он отметил, что по командным видам спорта довольно таки сложно попасть на Олимпиаду, однако, Узбекистан - это страна с большими возможностями и потенциалом и проводя систематическую работу, можно добиться больших успехов.
В завершение встречи стороны обсудили пути вывода двустороннего сотрудничества на новый уровень и обменялись памятными подарками.