Мувофиқлаштирувчи қўмита Олимпия шаҳарчасидаги қурилиш ишлари билан танишди
Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик бўйича Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Мувофиқлаштирувчи қўмитасининг ишчи гуруҳи бугун пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчасига ташриф буюрди. Меҳмонларни Тошкент-2025 дирекцияси директори, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов қарши олди.
Ойбек Омилович даставвал шаҳарчанинг қурилиш тарихи ҳақида сўзлаб берди. Унда 2022 йилнинг 9 ноябрь куни Муҳтарам Юртбошимиз томонидан ушбу улкан мажмуага тамал тоши қўйилгани, бугунги кунга келиб, давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан шаҳарча қурилиши мана шундай кўринишга келгани ҳақида гапириб ўтди. Экскурция давомида МОҚ Бош котиби ҳар бир объектнинг таснифлари, бўлажак Ўйинлар давомида қайси мусобақаларни қабул қилиши ҳақида батафсил маълумот берди. Қолаверса, майдонларни жиҳозлашда энг сўнгги технологиялардан фойдаланиши ва комплексни ўзбек спортининг тараққиётини янги босқичга олиб чиқадиган илмий-методик кластерга айлантириш кўзда тутилганини билдирди.
Ўрганиш ишлари давомида меҳмонлар ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олишди. Шундан сўнг меҳмонлар Олимпия шаҳарчаси яқинида жойлашган “Янги Ўзбекистон” боғига ташриф буюриб, давлатчилигимиз тарихи ва миллий қадриятларимиз яқиндан танишдилар. Шунингдек, Ўйинлар учун қурилаётган янги меҳмонхоналар ва мусобақа иштирокчилари яшаши кўзда тутилган “Central Аsia” университети ётоқхонаси ҳам кўздан кечирилди.

16 Октября 2024 1861
Сегодня рабочая группа Координационного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА) по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025 посетила Олимпийский городок, который сооружается в нашей столице. Почётных гостей встретил директор дирекции Ташкент-2025, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
Сначала Ойбек Омилович рассказал присутствующим историю строительства городка, отметив, что первый камень в фундамент этого огромного комплекса был заложен 9 ноября 2022 года нашим Уважаемым Президентом, и что сооружение Олимпийского городка осуществляется при полной поддержке со стороны государства. Во время экскурсии Генеральный секретарь НОК поделился информацией о каждом объекте и о видах спорта, которые будут проходить в этих комплексах во время Игр. Также, он выразил, что для оснащения будут использованы самые передовые технологии и что в будущем этот комплекс станет научно-методическим кластером, который выведет развитие узбекского спорта на новый уровень.
В ходе изучения представители рабочей группы получили подробные ответы на интересующие их вопросы. Далее гости посетили парк "Янги Узбекистон", расположенный неподалеку от Олимпийского городка и ознакомились с богатой историей нашей страны и национальными традициями. Также были изучены новые гостиницы, которые строятся для предстоящих Игр и общежитие университета «Central Аsia», где предполагается проживание участников соревнований.