Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик ОАВ ходимлари нигоҳида
Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинлари учун барпо этилаётган Олимпия шаҳарчасидаги объектларда келаси йил оғир атлетика ва волейбол бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати ўтказилади. Бу ҳақида Тошкент-2025 дирекцияси директори, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Мувофиқлаштирувчи қўмитасининг ўрганиш ишлари якунига бағишланган матбуот анжуманида маълум қилди. Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида ўтган тадбирда Халқаро Хоккей Федерацияси Президенти, ООК координацион қўмитаси раиси Тайяб Икрам, ООК Бош директори ўринбосари Винод Кумар ва Ўзбекистон Республикаси Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳам иштирок этишди.
Даставвал, Тайяб Икрам ўз хулосалари билан ўртоқлашди. Мутахассис амалга оширилаётган лойиҳалар давлат томонидан қўллаб-қувватланаётганидан мамнун эканини билдирди. Қолаверса, Спорт вазирлиги, МОҚ ва федерациялар биргаликда катта ҳажмдаги иш олиб бораётгани, бундай мусобақани ўтказиш орқали Ўзбекистондаги спорт инфратузилмасини яхшилаш ва терма жамоаларимиз, ёшларимиз учун энг замонавий иншоотларни тақдим этиш кўзда тутилганини алоҳида эътироф этди.
Шунингдек, Винод Кумар ҳам ижобий фикрлар билан ўз хулосаларини баён этди. Унга кўра, юртимизга сўнгги ташрифи билан таққослаганда жуда катта ўзгаришларга гувоҳ бўлгани, Олимпия шаҳарчасининг қурилиш жараёни ҳам юқори темпда кетаётгани, Ўйинлардан олдин пойтахтимизда ООКнинг Ижроия қўмита йиғилиши, Бош Ассамблеяси каби нуфузли тадбирлар ўтказилиши кўзда тутилганини таъкидлади.
Ўз навбатида, Ойбек Омилович қатор мавзулар ҳақида фикр билдирди. Хусусан, мувофиқлаштирувчи қўмита билан тайёргарлик бўйича барча йўналишлар муҳокама қилиб олингани, бевосита Ўйинлардан олдин янги ареналарда оғир атлетика ҳамда волейбол бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати, сузиш, енгил атлетика, триатлон, велоспорт бўйича синов мусобақаларини ташкил этиш орқали янги иншоотларни тестдан ўктазиш кўзда тутилгани ҳақида тўхталди.
Қолаверса, Шаҳрулло Шарипович юртимиз шу пайтгача айни бир спорт бўйича жаҳон чемпионатларини юқори савияда ўтказиб келгани, бироқ бундай катта масштабдаги комплекс мусобақани биринчи бор қабул қилишимиз улкан масъулият юклаётгани, давлатимиз тайёргарлик билан боғлиқ барча жараённи тўла қўллаб-қувватлаётгани ҳақида сўз олди.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари транспорт-логистика, IT, маркетинг ва медиа каби йўналишлар бўйича ҳам ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.

17 Октября 2024 1425
В комплексах Олимпийского городка, который сооружается для проведения юношеских Азиатских игр Ташкент-2025 в следующем году будут организованы молодёжные чемпионаты мира по тяжёлой атлетике и волейболу. Об этом сообщил директор дирекции Ташкент-2025, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов во время пресс-конференции, посвященной завершению двухдневного исследования Координационного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). В мероприятии, которое прошло в столичном Музее Олимпийской и Паралимпийской славы, также приняли участие Президент Международной Федерации хоккея, председатель координационного комитета ОСА Тайяб Икрам, заместитель Генерального директора ОСА Винод Кумар, заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов и дали развернутые ответы на вопросы сотрудников СМИ.
Сначала своими выводами поделился Тайяб Икрам. Эксперт особо отметил, что государство полностью поддерживает осуществляемые проекты в спортивной сфере и что он очень доволен этим. Далее г-н Тайяб выразил, что Министерство спорта, НОК и спортивные Федерации совместно выполняют большой объём работы и что благодаря проведению такого масштабного спортивного мероприятия, спортивная инфраструктура в Узбекистане значительно улучшится, а для сборных команд и молодых атлетов будут предоставлены самые современные условия.
Далее и Винод Кумар выразил своё мнение, где он сказал, что по сравнению с прошлым его визитом, в нашей стране произошли большие изменения, что строительство Олимпийского городка идет высокими темпами, и что перед Играми в Ташкенте планируется проведение таких престижных мероприятий, как заседание Исполкома и Генеральная Ассамблея ОСА.
Затем Ойбек Омилович высказал свое мнение по ряду тем. В частности, отметил, что с Координационным комитетом были обсуждены все направления по подготовке к предстоящим соревнованиями, а перед началом Игр в Олимпийском городке планируется организация чемпионатов мира по тяжёлой атлетике и волейболу среди молодёжи, а также, международных турниров по плаванию, лёгкой атлетике, триатлону и велоспорту, что позволит протестировать новые арены и оценить их возможности.
Также, Шахрулло Шарипович рассказал о том, что до настоящего времени наша страна принимала множество чемпионатов мира и турниров по разным видам спорта, однако, такое масштабное спортивное состязание в Узбекистане организуется впервые, что возлагает большую ответственность на наши плечи. Он добавил, что со стороны государства оказывается всесторонняя поддержка для проведения Игр.
В ходе пресс-конференции представители СМИ получили ответы на вопросы по транспортной логистике, IT, маркетингу и медиа.