Қозоғистоннинг Астана шаҳри 6-13 октябрь кунлари стол тенниси бўйича Осиё чемпионатига мезбонлик қилди. Ушбу қитъа биринчилиги минтақамизда етакчи давлат ўзгарганини кўрсатди. Хитой терма жамоаси 50 йиллик танаффусдан кейин ўзлари қатнашган Осиё чемпионатида умумжамоа ҳисобида биринчиликни бой берди.
Якуний рақамларга тўхталадиган бўлсак, Япония терма жамоаси 3 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза медали билан умумжамоа ҳисобида пешқадам бўлди. Чин юрти вакиллари эса бу гал 2 тадан олтин ва кумуш ҳамда 1 та бронза медалларига сазовор бўлишди. Шубҳасиз, ўтган йили барча дастурдаги олтин медалларни ҳеч кимга бермаган терма жамоа учун бу у қадар юқори кўрсаткич эмас. Айниқса, бу ўзлари иштирок этган Осиё чемпионатида сўнгги 50 йилликдаги энг ёмон натижалари бўлса.
Хитой сўнгги бор 1974 йил ўзи қатнашган мусобақада энг кучли жамоа бўла олмаган эди. Тўғри, 2021 йилги қитъа биринчилигида ҳам японлар биринчи бўлишган. Бироқ унда коронавирус пандемияси сабаб Хитой термаси мусобақага ташриф буюрмаган.
Ушбу Осиё чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари ҳам иштирок этишди. Ҳамюртларимиз гарчи шоҳсупага кўтарила олмаган бўлсалар ҳам ўзлари учун улкан тажриба тўплашди.

14 Октября 2024 1180
6-13 октября в Астане (Казахстан) состоялся чемпионат Азии по настольному теннису. Впервые за 50 лет сборная Китая уступила место лидера в медальном зачёте на ЧА в котором участвовала.
На этот раз общекомандный зачёт возглавила сборная Японии с 3 золотыми, 2 серебряными и 3 бронзовыми медалями. А представители Китая завоевали 2 золото, 2 серебро и 1 бронзу. Очевидно, что это не такой уж высокий показатель для команды, которая в прошлом году во всех программах смогла завоевать награды высшей пробы. Следует отметить, что данное континентальное первенство в Астане стало самым худшим в истории страны восходящего солнца за последние 50 лет, так как им впервые не удалось возглавить медальный зачёт чемпионата Азии.
В последний раз такой показатель для сборной Китая наблюдался на соревнованиях 1974 года. Правда, и на ЧА 2021 года лидировали представители Японии. Однако эти старты сборная Китая пропустила  из-за коронавируса.
На чемпионате Азии в Казахстане выступили и представители сборной Узбекистана. Несмотря на то, что нашим соотечественникам не удалось подняться на пьедестал почёта, тем не менее, они приобрели для себя хороший опыт.