World Boxing Президенти Миллий Олимпия қўмитасига ташриф буюрди
Бугун World Boxing Президенти Борис ван дер Ворст Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига ташриф буюрди. Мартабали меҳмонни Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов ҳамда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов қарши олишди.
Даставвал жаноб ван дер Ворстга МОҚнинг фаолияти, ўзбек спортининг шонли тарихи ҳақида маълумот берилди. Шундан сўнг томонлар иштирокида учрашув ўтказилди.
Йиғилишда World Boxing Президенти ташкилот фаолияти, унинг мақсадлари ҳақида маълумот берди. Унга кўра, бугунги кунга келиб, 49 давлат ушбу халқаро федерацияга аъзо бўлиб, бокс ривожи бўйича келгусида қатор истиқболли лойиҳалар режалаштирилган.
Суҳбат давомида бокс бўйича Ўзбекистон эркаклар терма жамоасининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида 7 та вазндан 5 тасида олтин медални қўлга киритгани, бугунги кунда Ўзбекистон бокс оламида жаҳонда етакчилардан бири экани ҳам тилга олинди. Қолаверса, расмийларимиз бокснинг Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинлари дастурида сақланиб қолиши тарафдори эканини билдиришди.

Президент World Boxing посетил Национальный Олимпийский комитет
Сегодня Президент World Boxing Борис ван дер Ворст посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Почётного гостя встретили Министр спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, первый заместитель председателя Федерации бокса страны Сакен Полатов и заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов.
Сначала г-ну ван дер Ворсту рассказали о деятельности Национального Олимпийского комитета, о славной истории узбекского спорта. После этого состоялась встреча, в которой были обсуждены дальнейшие планы сторон.
Во время встречи Президент World Boxing рассказал о деятельности Организации, о её целях. На сегодняшний день членами данной Международной федерации являются 49 государств. Кроме того, в дальнейшем планируется ряд перспективных проектов по развитию бокса.
В ходе беседы также было упомянуто о том, что на летних Олимпийских играх Париж-2024 мужская сборная Узбекистана по боксу заняла первое место в общекомандном зачёте с 5 золотыми медалями, также отмечено, что бокс является одним из излюбленных видов спорта молодёжи нашей страны. Кроме того, официальные лица узбекского спорта подчеркнули, что они за сохранение бокса в программе летних Олимпийских игр 2028 года в Лос-Анджелесе.