19 Сентябр 2024 2201
Бугун Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларининг якуни ва олдинда кутиб турган йирик комплекс мусобақаларга тайёргарлик масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Мазкур учрашувда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Сакен Полатов ва Азизжон Камиловлар иштирок этишди.
Даставвал, Франция пойтахти мезбонлик қилган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг иштироки муҳокама қилинди. Унда эришилган ютуқ ва йўл қўйилган камчиликлар таҳлил қилиниб, зарур вазифалар белгилаб олинди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 август куни спортчи ва мураббийларимиз билан учрашувда янги Олимпия цикли учун белгилаб берган вазифалар ижросини таъминлаш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Суҳбат давомида Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинлари, Аичи-Нагоя-2026 ёзги Осиё ва Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Унда жамоавий спорт турлари ва аёллар спортига янада кўпроқ аҳамият қаратиш, терма жамоаларнинг моддий-техник базасини яхшилаб, тажрибали хорижий мураббийларни жалб этиш, спортчиларнинг тиббий таъминотини кучайтириш каби мавзулар кун тартибидан ўрин олди.

19 Сентября 2024 2207
Состоялось совещание, посвящённое итогам летних Олимпийских игр Париж-2024 и подготовке к предстоящим крупным комплексным соревнованиям. В данной встрече приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Сакен Полатов и Азизжон Камилов.
Для начала обсуждалось участие делегации Узбекистана в XXXIII летних Олимпийских играх во Франции, проанализированы достигнутые успехи и недостатки, определены необходимые планы на будущее. В частности, были рассмотрены вопросы организации исполнения задач в рамках нового Олимпийского цикла, которые определил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на встрече со спортсменами и тренерами, состоявшейся 28 августа.
В ходе заседания была представлена информация по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025, в частности, рассмотрены и подробно обсуждены все вопросы программы Игр и видов спорта, которые включены в регламент соревнований. Отдельно были затронуты планы подготовки к летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026 и летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Кроме того, состоялся обмен мнениями по таким темам, как повышенное внимание к командным видам спорта и женскому спорту, улучшение материально-технической базы сборных, привлечение опытных зарубежных тренеров, усиление медицинского обеспечения спортсменов.