18 Сентябр 2024 1910
Тошкент-2025 ёшлар Осиё ва Пара Осиё ўйинларига пухта тайёргарлик кўриш аллақачон долзарб масалалардан бирига айланган. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ушбу муҳим мусобақаларга олиб борилаётган тайёргарлик юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов, шунингдек, федерация ва ассоциациялар масъуллари иштирок этишди.
Учрашувни Ойбек Омилович олиб борар экан, Ўйинларга ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўриш, уни юқори савияда ўтказиш қанчалик муҳимлиги ҳақида тўхталди. Шунингдек, ёшлар Осиё ўйинлари 2025 йилнинг сентябрь, ёшлар Пара Осиё ўйинлари эса октябрь ойида ўтказилиши режалаштирилаётгани, унинг дастурига кирувчи тахминан 90 фоиз спорт тури аниқ бўлиб улгургани ҳақида маълумот берди.
Йиғилиш давомида федерациялар билан ҳар бир спорт турларидаги беллашувлар қайси объектда неча кун давомида ўтказилиши, қанча дастурларда медаллар ўйналиши борасида фикр алмашилди. Ўз навбатида, Азизжон Якубжанович барча спорт туридаги беллашувлар учун зарур инвентарлар рўйхатини шакллантириш масаласига алоҳида тўхталиб ўтди.
Якунда федерацияларга Ўйинларни ўтказиш бўйича ташкил этилган дирекция билан ишловчи масъулларни бириктириш, спорт дастурларини кўриб чиқиш, халқаро ва Осиё федерациялари томонидан ажратиладиган ҳакамлар ва техник делегатлар бўйича маълумот шакллантириш, баҳсларни ўтказиш учун зарур инвентарлар рўйхатини кўриб чиқиш борасида кўрсатмалар берилди.

18 Сентября 2024 1915
Одним из актуальных вопросов в спортивной сфере нашей страны давно уже стала тщательная подготовка к юношеским Азиатским и Пара Азиатским Играм Ташкент-2025. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание по подготовке к этим важным стартам предстоящего года.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, а также ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
В рамках встречи Ойбек Омилович отметил важность тщательной подготовки к Играм, а также проведение их на высочайшем уровне. Он также сообщил, что юношеские Азиатские игры запланированы на сентябрь 2025 года, а юношеские Пара Азиатские игры - на октябрь, кроме того, 90 процентов видов спорта, входящих в программу комплексных состязаний, уже определены.
В ходе совещания состоялся обмен мнениями с ответственными лицами Федераций относительно того, на каком объекте в течение скольки дней будут проводиться соревнования по каждому виду спорта, в скольких программах будут разыграны медали. В свою очередь, Азизжон Якубжанович отметил формирование перечня необходимого инвентаря для состязаний по всем видам спорта.
В завершение заседания Федерациям были даны поручения по закреплению ответственных лиц, работающих с созданной дирекцией по проведению Игр, рассмотрению спортивных программ, формированию информации о судьях и технических делегатах, выделяемых Международной и Азиатской федерациями, рассмотрению перечня инвентаря, необходимого для проведения соревнований.