Ҳиндистондан ажойиб хабар: Отабек Умаров Осиё Олимпия кенгашининг Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти этиб сайланди
Айни пайтда Ҳиндистоннинг Нью-Дели шаҳрида Осиё Олимпия кенгаши (ООК)нинг 44-Бош Ассамблеяси ўтказилаётгани ҳақида хабар берган эдик. Ассамблея кун тартибига мувофиқ, ташкилотнинг раҳбарлик лавозимларига сайловлар бўлиб ўтди. Ташкилотни вақтинчалик бошқариб бораётган Ража Рандхир Сингх ООК Президенти этиб сайланди. Шунингдек, 5 та минтақага вице-президентлар овоз бериш йўли билан аниқлаб олинди.
Биз учун аҳамиятли тарафи, Отабек Умаров Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Эрон ва Афғонистондан иборат Марказий Осиё минтақаси бўйича ташкилот вице-президенти этиб сайланди. Бунгача Отабек Муҳаммадалиевич муддати қисқа бўлган давр - Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларини ўтказиш бўйича вице-президент эди. Бу вақтинчалик лавозим мусобақа якунигача амал қилса, Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президентлик доимий характерга эга ва энди ҳамюртимиз бутун қитъамиздаги 5 минтақадан бирида Олимпизм ривожига масъул бўлади.
Қайд этиш жоиз, Отабек Умаровнинг сўнгги йилларда спорт бошқарувида эришган муваффақиятлари алоҳида эътироф этилиб, бугун янада масъулиятли лавозимга сайланди ва энди у бутун Марказий Осиё минтақасидаги Олимпизм ҳаракатининг ривожига масъул бўлади.
Тадбирда сўз олган Отабек Муҳаммадалиевич қитъамиз спорти жаҳонда янада катта эътирофга сазовор бўлаётгани, бунинг исботи ўлароқ Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида Осиёнинг 4 давлати ТОП-15 таликдан жой олгани, Президентимизнинг спортни қўллаб-қувватлашлари билан Ўзбекистон ўз тарихида энг яхши натижани қўлга киритганини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шунингдек, билдирилган ишончни оқлашга, минтақада Олимпизмнинг пок ва эзгу ғояларини янада кенг тарғиб қилишга ваъда берди.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Отабек Умаровни Марказий Осиё минтақаси бўйича ООК вице-президенти этиб сайлангани билан самимий муборакбод этиб, унинг янги лавозимда янада улкан муваффақиятларга эришишини тилаб қолади.

8 Сентября 2024 6717
В эти минуты в Нью-Дели проходит 44-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА). В её рамках проведены выборы на руководящие должности Организации. На выборах на пост президента ОСА избран Раджа Рандхир Сингх, временно возглавлявший Организацию. Также были избраны вице-президенты по 5 регионам.
Важно отметить, что Отабек Умаров был избран вице-президентом Организации по Центральноазиатскому региону, в которую входят Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Иран и Афганистан. До этого Отабек Мухаммадалиевич вёл деятельность в качестве вице - президента по проведению юношеских Азиатских игр Ташкент-2025. В то время как эта временная должность действует до конца комплексных стартов, теперь его новая должность носит постоянный характер. А это в свою очередь, говорит о том, что наш соотечественник будет отвечать за развитие Олимпизма в одном из 5 регионов нашего континента.
Стоит отметить, что успехи Отабека Умарова в управлении спортом в последние годы получили особое признание и сегодня он избран на более ответственную должность, теперь он будет отвечать за развитие Олимпийского движения во всём Центральноазиатском регионе.
Выступая на мероприятии, Отабек Мухаммадалиевич отметил, что спорт нашего континента приобретает всё большее признание в мире, в доказательство этому являются достойное выступление спортсменов на летних Олимпийских играх Париж-2024, в которых 4 Азиатские страны вошли в топ-15. Кроме того, он подчеркнул, что весомые и исторические показатели делегации Узбекистана на главных стартах четырёхлетия во Франции являются результатом поддержки Президента в сфере спорта. Отабек Умаров также отметил, что оправдает доверие тех, кто верит в него, и приложит все усилия для более широкого распространения чистых и благородных идей Олимпизма в регионе.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Отабека Мухаммадалиевича с избранием на новую должность и желает ему дальнейших успехов в ответственной работе.