Юртимиз тарихидаги энг зўр Олимпиада якунлари ОАВ ходимлари билан сарҳисоб қилинди
Бугун пойтахтимиздаги Миллий матбуот марказида Ўзбекистон делегациясининг Париж-2024 XXXIII ёзги Олимпия ўйинларидаги иштирокига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Спорт вазири ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Азизжон Камилов ҳамда Шерзод Ташматов иштирок этиб, ОАВ ходимларини қизиқтирган саволларига жавоб беришди.
Тадбир аввалида Шаҳрулло Шарипович барчани расмийлар номидан Мустақиллик байрамининг 33 йиллиги билан самимий қутлади. Вазир ўринбосари Ўзбекистон делегациясининг ортда қолган Ўйинларда эришган муваффақияти, қайд этган улкан натижалари бутун халқимизга ғурур ва ифтихор бағишлаганини таъкидлади. Шунингдек, Ойбек Омилович ушбу ғалабага Президентимиз ва давлатимизнинг бевосита қўллаб-қувватлаб туриши ортидан эришилгани, куни кеча Муҳтарам Юртбошимизнинг қабулида янги марралар белгилаб олинганини қўшимча қилди.
Шундан сўнг оммавий ахборот воситалари вакиллари расмийларга ўз саволлари билан мурожаат қилишди. Унда Равшан Сайфуддинович футбол жамоамизнинг иштирокидан тегишли хулоса чиқарган ҳолда келгуси Олимпия ўйинларига янада кучли тайёргарлик кўрилиши, бошқа жамоавий спорт турларини ривожлантиришга ҳам аҳамият берилиши хусусида гапириб ўтган бўлса, Шерзод Рихсибаевич спортчиларимизни Олимпия ўйинларига тизимли тайёрлаб бориш тартиби, атлетларимизнинг муваффақиятидан сўнг таэквондо мисолида спорт билан шуғулланувчи ёшлар сони кескин ортгани ҳақида гапирди. Азиз Якубжанович дзюдо бўйича терма жамоага жалб қилинган хорижлик мураббийлар ишончни оқлашгани, келгуси Олимпиадага тайёргарликда ушбу тажрибага асосланган ҳолда халқаро мутахассисларни янада кўпроқ жалб этиш кўзда тутилганини билдирди.
Тадбир давомида О.Касимов Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарликда бюджет маблағлари мақсадли йўналтирилгани, терма жамоаларни молиялаштириш тизими ҳақида маълумот берди. Шунингдек, келаси йил мамлакатимизда ўтадиган Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига катта ҳажмда ҳозирлик кўрилаётгани, ташкилий ишлар бўйича Токио-2020 ва Париж-2024 ёзги Олимпия, Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларидан тегишли хулосалар чиқарилгани борасида қўшимча фикрлар билдириб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, 26 июль – 11 август кунлари бўлиб ўтган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегацияси ўз тарихида илк бор 8 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза, жами 13 та медаль қўлга киритиб, 206 мамлакат орасида 13-ўринни эгаллади.

30 Августа 2024 1598
Сегодня в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная участию делегации Узбекистана на XXXIII летних Олимпийских играх Париж-2024. В мероприятии участвовали заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, которые дали развернутые ответы на вопросы сотрудников СМИ.
Вначале конференции Шахрулло Шарипович от имени всех официальных лиц поздравил присутствующих с 33 летием независимости Республики Узбекистан. Заместитель Министра отметил, что делегация Узбекистана своими успехами и историческими результатами на Играх в Париже очень порадовали и восхитили весь узбекский народ. Также, Ойбек Омилович добавил, что все эти результаты были достигнуты благодаря непосредственной поддержке Главы Государства и нашей страны, и что вчера на приеме Президента, были обозначены новые цели.
Далее представители СМИ задали официальным лицам интересующие себя вопросы. В частности, Равшан Сайфуддинович выразил, что были сделаны соответствующие выводы из участия нашей сборной по футболу и что к следующим Играм будут готовиться ещё более усердно, учитывая прежние упущения, а также, будет уделяться внимание развитию и других командных видов спорта. Затем, Шерзод Рихсибаевич рассказал о методе системной подготовки наших спортсменов к Олимпийским играм и что после успехов наших атлетов увеличилось количество молодых людей, занимающихся спортом на примере таэквондо. Азиз Якубджанович отметил, что зарубежные тренеры, привлеченные в состав национальной сборной по дзюдо, оправдали доверие и учитывая этот факт, планируется привлечь больше международных специалистов в процесс подготовки к следующей Олимпиаде.
Во время мероприятия О.Касимов рассказал об эффективном использовании выделенных средств из государственного бюджета для подготовки к летним Олимпийским играм Париж-2024 и системе финансирования национальных сборных. Также он выразил, что ведётся масштабная подготовка к юношеским Азиатским играм «Ташкент-2025» и что по итогам летних Олимпийских игр Токио-2020 и Париж-2024, летних Азиатских игр Ханчжоу-2022 сделаны соответствующие выводы.
Напомним, на летних XXXIII Олимпийских играх, которые состоялись 26 июля - 11 августа, делегация Узбекистана впервые в своей истории завоевала 8 золотых, 2 серебряных и 3 бронзовых медалей и заняла 13 место среди 206 стран-участников.