Диёра Келдиёрованинг кимоноси ХОҚ музейидан жой олди
Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари чемпиони, дзюдочимиз Диёра Келдиёрова мусобақада курашган кимоносини Халқаро Олимпия қўмитасининг музейига совға қилди. Ўйинларнинг Асосий матбуот марказида ушбу тадбирга бағишланган анжуман ўтказилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, шунингдек, Халқаро Олимпия қўмитаси (ХОҚ) ва Халқаро дзюдо федерацияси мутасаддилари қатнашишди.
Келдиёрова ёзги Олимпия ўйинларида олтин медалга сазовор бўлган илк ўзбек аёл спортчисига айланди. Расмийлар мазкур натижа ортида давлатимиз ва Президентимизнинг соҳага қаратаётган улкан эътибори тургани, хотин-қизлар спортининг ривожи янги босқичга чиқаётгани хусусида тўхталишди. Ўз навбатида, Диёра ҳам тарихий чемпионликка эришганидан мамнунлиги, кимониси ХОҚ музейидан жой олаётгани у учун шараф эканини қўшимча қилди.
Тадбир якунида ташкилотчилар ҳам Келдиёровага ўзига хос совға тайёрлашди. Диёранинг дзюдо оламидаги кумири, икки карра Олимпиада чемпиони, франциялик Кларисс Агбенену ҳамюртимизни тарихий ғалаба билан қутлаб, унга ўзининг илиқ тилакларини йўллади.

Кимоно Олимпийской чемпионки Диёры Келдиёровой будет выставлено в музее МОК
Чемпионка летних Олимпийских игр Париж-2024, дзюдоистка Диёра Келдиёрова подарила своё кимоно, в котором выступала на соревнованиях, музею Международного Олимпийского комитета. В главном пресс центре соревнований состоялась конференция, посвященная этому событию.
На конференции присутствовали Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, а также, официальные лица Международного Олимпийского комитета и Международной федерации дзюдо.
Келдиёрова является первой узбекской спортсменкой, которая завоевала золотую медаль на летних Олимпийских играх. Официальные лица отметили, что благодаря уделяемому вниманию со стороны государства и Президента в сферу спорта, наши девушки достигают таких высоких результатов на международной арене, что свидетельствует и о развитии женского спорта в Узбекистане. В свою очередь Диёра Келдиёрова выразила, что очень рада своей исторической победе, а тот факт, что её кимоно будет храниться в музее МОК - пробуждает гордость.
В конце мероприятия организаторы подготовили для дзюдоистки своеобразный подарок. Кумир Келдиёровой в мире дзюдо, двукратная Олимпийская чемпионка, уроженка Франции Кларисс Агбеньену поздравила нашу соотечественницу с исторической победой и выразила ей тёплые пожелания.