Париж-2024 лицензиатлари: Ўзбек енгил атлетикасининг келажаги Шарифа Давронова
Ёш ва умидли спортчимиз Шарифа Давронова 17 ёшида Олимпия ўйинларида дебют қилади. Икки йил аввал U20 ёш тоифасидаги жаҳон чемпионатида рақибаларини улкан фарқ билан ортда қолдирганча катта саҳнага чиққан самарқандлик спортчимиз Парижда ҳам барчани ҳайратга солишига ишонамиз.
Давронова Шарифа Жамшеровна 2006 йил 27 сентябрь куни Самарқанд вилоятида туғилган. 2019 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Музаффар Каримов. Шарифа 2019 йил ўсмирлар, 2020 йил катталар ўртасидаги мамлакат чемпионатида уч ҳатлаб сакраш дастурида ғалаба қозонган. Шундан сўнг кўплаб халқаро мусобақаларда ғолиб ва совриндорлар қаторидан жой олиб келяпти. Икки йилдирки ёшлар ўртасидаги қитъа биринчиликларида ғолибликни ҳеч кимга бермаяпти. 2022 йил Колумбияда ўтган U20 ёш тоифасидаги жаҳон чемпионатида, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида, 2023 йил Қозоғистонда ташкил этилган ёпиқ иншоотлардаги Осиё чемпионатида, Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида олтин медалларга сазовор бўлган. Кўрсатган натижалари эвазига “Келажак бунёдкори” медали билан тақдирланган.
Давронова Бутунжаҳон енгил атлетика федерацияси (World athletics) томонидан эълон қилинган рейтинг якунига кўра, уч ҳатлаб сакраш дастурида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчисига айланди.

Лицензиаты Париж-2024: Восходящая звезда узбекской лёгкой атлетики - Шарифа Давронова
Молодая и талантливая представительница сборной Узбекистана по лёгкой атлетике Шарифа Давронова в свои 17 лет будет дебютировать на Олимпийских играх. Два года назад на чемпионате мира U20 Давронова с большим отрывом обошла своих соперниц и проявила своё мастерство. Надеемся, что и на Олимпиаде в Париже ей удастся удивить всех своим ярким выступлением.
Давронова Шарифа Джамшеровна родилась 27 сентября 2006 года в Самаркандской области. С 2019 года является представительницей сборной Узбекистана. Наставник - Музаффар Каримов. На чемпионатах страны 2019 года среди юниоров и 2020 года среди взрослых Давронова одержала победу в тройном прыжке. Далее ей удавалось подняться на пьедестал почёта многих международных турниров. Вот уже два года на чемпионатах Азии среди молодёжи наша легкоатлетка уверенно занимает первое место. На чемпионате мира U20 в Колумбии (2022 год), на Играх Исламской Солидарности Конья-2021, на чемпионате Азии в закрытых помещениях в Казахстане (2023 год) и летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 завоевала медали высшей пробы. За свои успехи награждена медалью "Келажак бунёдкори".
Шарифа Давронова стала участницей летних Олимпийских игр Париж-2024 в программе тройного прыжка по итогам рейтинга, опубликованного Всемирной федерацией лёгкой атлетики (World Athletics).