Париж-2024 лицензиатлари: Осиё ўйинларининг икки карра совриндори Ирисхон Қурбонбоева
Дзюдо бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси таркибида Ирисхон Қурбонбоеванинг алоҳида ўрни бор. Боиси, аралаш жамоавий дастурда кечадиган баҳсларда Ирисхоннинг ҳам иштирокига кўп нарса боғлиқ бўлади. Зеро, у мазкур дастурда ўз вазн тоифасида татамига чиқадиган ягона номзод дзюдочимиз ҳисобланади. Бугун хоразмлик ушбу спортчимиз ҳақида яқиндан билиб оламиз.
Қурбонбоева Ирисхон Қувондиқ қизи 2002 йил 18 март куни Хоразм вилояти Урганч туманида дунёга келган. 2017 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси сафида халқаро турнирларда иштирок этиб келмоқда. Мураббийи Альфия Ибрагимова. Оғир вазн тоифасидаги баҳсларда юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган Қурбонбоева шу пайтгача турли ёш тоифасидаги қитъа чемпионатларида 1 та олтин ва 2 та бронза, Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида 1 та кумуш ва 1 та бронза медаллари билан тақдирланган. 2021 йилги жаҳон чемпионатида аралаш жамоавий дастурда бронза медалини қўлга киритган.
Қурбонбоева Халқаро дзюдо федерацияси томонидан эълон қилинган Олимпиада рейтингига кўра -78 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритган.

Лицензиаты Париж-2024: Двукратный призёр Азиатских игр - Ирисхон Курбонбоева
В составе женской сборной Узбекистана Ирисхон Курбонбоева также имеет своё место. В частности, от участия дзюдоистки в командном-миксте, зависит многое. Так как, она является единственной спортсменкой, выступающей в своей весовой категории в командной программе. Сегодня мы поделимся интересными сведениями о хорезмской спортсменке.
Курбонбоева Ирисхон Кувандыковна родилась 18 марта 2002 года в Ургенчском районе Хорезмской области. С 2017 года является представительницей сборной Узбекистана по дзюдо. Тренер - Альфия Ибрагимова. Курбонбоева, защищающая честь Узбекистана на международной арене в тяжёлой весовой категории, до настоящего времени завоевала 1 золото и 2 бронзы на чемпионатах Азии в разных возрастных категориях. На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 удостоилась 1 серебряной и 1 бронзовой медали. На чемпионате мира 2021 года в командном-миксте ей удалось занять 3 место.
Согласно Олимпийскому рейтингу, опубликованному Международной федерацией дзюдо, Курбонбоева удостоилась путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -78 кг.