Париж-2024 лицензиатлари: Ўзбек дзюдосининг маликаси Диёра Келдиёрова
Ўзбек дзюдосининг бугунги кундани ёрқин вакили Диёра Келдиёрова мамлакатимизда хотин-қизлар спортига кўрсатилаётган эътибор қай даражада ўз самарасини бераётганига яққол намуна. -52 кг вазн тоифасида дунё рейтингини бошқариб бораётган спортчимиз бугунги қаҳрамонимиз бўлади.
Келдиёрова Диёра Бахтиёр қизи 1998 йил 13 июль куни Самарқанд вилояти Пастдарғом туманида туғилган. 2014 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Нелли Киямова. Келдиёрова фаолияти давомида Гран-при турнирларида 1 тадан олтин ва кумуш, қитъа чемпионатларида 3 та олтин, 1 та кумуш ва 3 та бронза, “Катта дубулға” турнирларида 5 та олтин, 2 та кумуш ва 1 та бронза, Мастерс мусобақаларида 2 та бронза, Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида 1 та олтин 1 та кумуш медалларига сазовор бўлган. 2015 йилги ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпиони. Катталар ўртасидаги дунё биринчиликларида эса 2 та кумуш ва 1 та бронза медалларини қўлга киритган. Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси. Кўрсатган натижалари эвазига “Зулфия” номидаги давлат мукофоти, “Келажак бунёдкори” медали ва “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Келдиёрова Халқаро дзюдо федерацияси томонидан эълон қилинган Олимпиада рейтингига кўра -52 кг вазн тоифаси пешқадами сифатида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритган.

Лицензиаты Париж-2024: Королева узбекского дзюдо - Диёра Келдиёрова
Успехи узбекской дзюдоистки Диёры Келдиёровой на мировой арене является прямым доказательством того, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию женского спорта и наши спортсменки оправдывают оказанное им доверие. В настоящее время Келдиёрова возглавляет мировой рейтинг в весовой категории -52 кг. Сегодня мы поделимся интересными фактами о ней.
Келдиёрова Диёра Бахтиёровна родилась 13 июля 1998 года в Пастдаргамском районе Самаркандской области. С 2014 года является представительницей национальной сборной Узбекистана по дзюдо. Тренер - Нелли Киямова. В ходе своей спортивной карьеры Келдиёрова завоевала 1 золото и 1 серебро турниров Гран-при, 3 золотые, 1 серебряную и 3 бронзовые медали чемпионатов Азии, 5 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую награды "Большого шлема", 2 бронзы турнира Мастерс, 1 золото и 1 серебро летних Азиатских игр Ханчжоу-2022. Чемпионка мира среди юниоров 2015 года. На чемпионатах мира среди взрослых завоевала 2 серебряные и 1 бронзовую медали. Участница летних Олимпийских игр Токио-2020. Обладательница государственной награды "Зулфия", медали "Келажак бунёдкори" и почётного звания "Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан".
Диёра Келдиёрова, возлавляющая Олимпийский рейтинг в весовой категории - 52 кг, удостоилась путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024.