Бугун ўзбек спорт гимнастикасининг жонкуярларидан бири, ушбу спорт ривожига умрининг 50 йилдан ортиқ қисмини бахшида қилган, бир неча авлод вакиллари, хусусан, Олимпиада ва жаҳон чемпиони Оксана Чусовитина, Пекин-2008 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси Луиза Галиулина ва бошқа кўплаб иқтидорли спортчиларни тарбиялаган Светлана Кузнецова 80 ёшни қарши олди. Шу муносабат билан Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида Светлана Михайловнани қутлаш учун тадбир ташкил этилди.
Унда Спорт вазири Адҳам Икрамов ҳамда унинг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Баҳодир Махситов бошчилигидаги спорт фахрийлари, Ўзбекистон гимнастика федерацияси директори Галина Израилбекова, кун қаҳрамонининг шогирдлари ва яқинлари иштирок этишди.
Адҳам Икрамов юбилей эгасини айём билан қутлар экан, ўзбек спорт гимнастикасининг бугунги муваффақиятларида Светлана Михайловна каби жонкуярларнинг ўрни катта экани ҳақида гапирди. Қолаверса, Президентимиз томонидан спорт фахрийларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга катта аҳамият қаратилаётганини таъкидлаб ўтди. Шунингдек, Ойбек Касимов С.Кузнецова ўзининг севимли шогирди Оксана Чусовитина билан Осиё ва Олимпия ўйинларида юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилгани, унинг бой тажрибаси бугунги кунда мураббийларга мерос бўлиб ўтгани хусусида тўхталди ва юбилей туғилган кунини нишонлайдиган фахрийларга аталган МОҚнинг эсдалик медалини тақдим қилди.
Шунингдек, тадбирда Баҳодир Махситов спорт фахрийлари, Галина Израилбекова мамлакат гимнастика федерацияси номидан Светлана Кузнецовага ўз табрикларини йўллашди. Тадбир давомида расмийлар кеча 49 ёшни қарши олган Оксана Чусовитинани ҳам табриклаб ўтишди.
Маълумот учун, Кузнецова Светлана Михайловна 1944 йил 20 июнь куни таваллуд топган. 1986 йилдан 2023 йилгача ҳозирги Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида самарали ишлаб келган. Оксана Чусовитинани 1981-2004 йиллар давомида шахсан ўзи шуғуллантирган. Ҳозирда Гимнастика бўйича Республика ихтисослаштирилган Олимпия захиралари болалар-ўсмирлар спорт мактабида ёш спортчиларга сабоқ бериб келмоқда. Кўрсатган хизматлари учун “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози” фахрий унвони ва “I даражали меҳнат фахрийси” кўкрак нишони билан тақдирланган.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Спорт фахрийлар кенгаши Светлана Кузнецовани бугунги юбилей билан қутлаб, унга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Знаменитой представительнице школы узбекской гимнастики Светлане Кузнецовой исполнилось 80-лет!
Сегодня выдающиеся представительница узбекской спортивной гимнастики, посвятившая более 50 лет своей жизни развитию этого вида спорта, наставница знаменитых спортсменов нескольких поколений, в частности, чемпионки мира и Олимпийских игр Оксаны Чусовитиной, участницы летних Олимпийских игр Пекин-2008 Луизы Галиулиной и многих других атлетов, Светлана Кузнецова отмечает своё 80-летие. В связи с этой знаменательной датой в музее Олимпийской и Паралимпийской славы было организовано торжественное мероприятие.
В мероприятии присутствовали Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и его заместитель Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, ветераны спорта во главе с Баходиром Махситовым, директор федерации гимнастики страны Галина Израилбекова, воспитанники и близкие именинницы.
Поздравляя юбиляра, Адхам Икрамов отметил, что такие специалисты, как Светлана Михайловна, вкладывающие душу в свою работу, играют немаловажную роль в успехах узбекской спортивной гимнастики. А также, он подчеркнул, что наш Глава Государства всегда уделяет огромное внимание старшему поколению, в частности, ветеранам спорта. Далее выступил Ойбек Касимов отметив, что С.Кузнецова и ее любимая воспитанница Оксана Чусовитина всегда достойно защищали честь нашей страны на Азиатских и Олимпийских играх, и что ее богатый опыт послужит своеобразной школой для наших нынешних тренеров. Затем Ойбек Омилович подарил имениннице памятную медаль НОК, которая вручается ветеранам, отмечавшим свой юбилей.
Во время мероприятия от имени ветеранов спорта страны Баходир Махситов, а также, от имени федерации гимнастики Узбекистана Галина Израилбекова выразили тёплые пожелания Светлане Кузнецовой. Участники торжества также поздравили и Оксану Чусовитину, которой вчера исполнилось 49 лет.
Для сведения, Кузнецова Светлана Михайловна родилась 20 июня 1944 года. С 1986 до 2023 работала в нынешнем Республиканском центре подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. Она лично тренировала Оксану Чусовитину в 1981-2004 годах. В настоящее время работает в Республиканской специализированной детско-юношеской школе Олимпийского резерва по гимнастике. За достойные заслуги награждена почётным званием “Заслуженный тренер Республики Узбекистан” и нагрудным знаком “Ветеран труда I степени”.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана и Совет ветеранов спорта страны поздравляет Светлану Кузнецову с сегодняшним юбилеем, желает ей крепкого здоровья и долгих лет жизни.