Париж-2024 ареналари: Франциянинг яқин ўтмишдаги энг катта стадиони “Парк де Пренс”
Бугун футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоасининг гуруҳ босқичидаги иккита ўйини ўтказиладиган ўйингоҳи ҳақида гаплашамиз. Танишинг, футболчиларимизнинг Испания ва Доминикан Республикаси жамоаларига қарши баҳсларни қабул қиладиган “Парк де Пренс” стадиони.
Ушбу стадион тарихи уч босқичга бўлинади. Дастлабки босқич 1897-1932 йилларни ўз ичига олади. 3 000 мухлисга мўлжалланган аренага тамал тоши қўйилганида, дастлаб велотрек учун мўлжалланган. Лекин кейинчалик футбол ва регби баҳслари учун ҳам мослаштириб олинган.
1932 йил унинг ўрнида 38 000 томошабинни ўз бағрига сиғдира оладиган стадион барпо этилди. У ўз тарихида 1938 йилги футбол бўйича жаҳон чемпионати ва регби бўйича кўплаб йирик мусобақаларга мезбонлик қилган.
1972 йил “Парк де Пренс” ҳозирги қиёфасига келади. Шу пайтгача футбол бўйича 1984 ва 2016 йилги Европа чемпионати, Европа чемпионлар лигасининг 2 та финали, 1998 йил эркаклар ва 2019 йил аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатлари, шунингдек, регби бўйича 1991 ва 2007 йилги жаҳон чемпионати доирасидаги ўйинларни қабул қилган. Ҳозирги кунда 48 229 томошабин баҳсларни бевосита кузатиб бориши мумкин. 1998 йил “Стад де Франс” қурилгунига қадар Франциянинг энг катта стадиони бўлган.
Арена Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари доирасида гуруҳ босқичидаги 6 та, қолаверса, эркаклар ва аёллар ўртасидаги 1 тадан чорак финал ва финал, жами 10 та учрашувга мезбонлик қилади. Олимпия шаҳарчасидан 12 км узоқликда жойлашган.

Арены Париж-2024:«Парк де Пренс», который был самой большой ареной Франции в ближайшем прошлом
Сегодня мы вам расскажем о стадионе, который примет два матча олимпийской сборной Узбекистана по футболу в рамках группового этапа. На стадионе «Парк де Пренс» подопечные Тимура Кападзе  проведут матчи против сборных Испании и Доминиканской Республики.
История стадиона делится на три части. Начальный этап включает в себе 1897-1932 годы. Когда был заложен фундамент комплекса, он рассчитывался на 3000 болельщиков и предназначался для соревнований по велотреку. Но позже он был преобразован для матчей по футболу и регби.
В 1932 году на его месте был построен стадион вместимостью на 38 000 зрителей. За всю свою историю комплекс принимал чемпионат мира по футболу 1938 года и многие другие крупные соревнования по регби.
В 1972 году "Парк де Пренс" принял свой нынешний облик. До настоящего времени в этом стадионе прошли чемпионаты Европы 1984 и 2016 годов, два финала Лиги чемпионов Европы, чемпионаты мира 1998 года среди мужчин и 2019 года среди женщин по футболу, а также соревнования в рамках первенства мира по регби 1991 и 2007 годов. В настоящее время за выступлениями спортсменов воочию могут наблюдать 48 229 зрителей. Это был самый большой стадион во Франции, пока в 1998 году не был построен "Стад де Франс".
В рамках летних Олимпийских игр Париж-2024 арена примет 6 матчей группового этапа, а также по 1 четвертьфиналу и финалу среди мужчин и женщин по футболу (всего 10 матчей). “Парк де Пренс” расположен в 12 км от Олимпийского городка.