Бокс бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси аъзоси Навбаҳор Ҳамидованинг (-66 кг) бугун қўлга киритган лицензияси делегациямиз учун ўзига хос аҳамиятга эга. Боиси, бу билан Ўзбекистон делегациясининг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари учун жамғараётган йўлланмалари сони роппа-роса 50 тага етди.
Яна бир аҳамиятли томони, боксчи қизларимиз илк бор Олимпия ўйинларига 4 та йўлланмага эга бўлишди. Бу эса давлатимизнинг эътибори билан мамлакатимизда хотин-қизлар спорти, хусусан, аёллар бокси ривожи янги босқичга чиқаётганидан далолат беради.
50 та йўлланма 17 та спорт тури кесимига тўғри келади. Лицензион цикл давом этмоқда. Ҳали олдинда ҳамюртларимиз дзюдо, енгил атлетика, камондан отиш, ўқ отиш спорти, сузиш каби йўналишларда йўлланмаларга эга чиқиши кутилмоқда.

Количество лицензий делегации Узбекистана достигло 50!
Особое значение для нашей делегации имеет лицензия, которую сегодня завоевала представительница женской сборной Узбекистана по боксу Навбахор Хамидова (-66 кг). Так как, это стала 50 путёвкой делегации Узбекистана на летние Олимпийские игры Париж-2024.
Еще одна примечательность заключается в том, что впервые в истории наши боксёрши удостоились 4 путёвки на Олимпийские игры. Это свидетельствует о том, что благодаря уделяемому вниманию со стороны государства, развитие женского спорта в нашей стране, особенно женского бокса, выходит на новый уровень.
50 лицензий были завоеваны в 17 видах спорта. Лицензионный цикл ещё продолжается. Наши соотечественники ещё имеют шанс пополнить копилку делегации, удостоившись путёвки по дзюдо, лёгкой атлетике, стрельбе из лука, стрелковому спорту и плаванию.