Париж-2024 ареналари: Қиличбозлик ва таэквондо WT баҳсларини қабул қиладиган “Катта сарой” кўргазма маркази
4 йилликнинг энг нуфузли мусобақаларини қабул қиладиган объектлар билан таништиришда давом этамиз. Бу гал эътиборимиз марказида “Катта сарой” номи билан танилган улкан кўргазма маркази бўлади.
“Grand Palais” ёки “Катта сарой” ХХ аср француз архитектурасининг энг ноёб намуналаридан. Мажмуа 1900 йил Парижда ўтган Бутунжаҳон кўргазмаси учун барпо этилган. Томлари анча баланд, боз-арт услубида қурилган бундай улкан кўргазма майдони ўша кезлар ҳеч қаерда бўлмагани боис ўз даврининг одамлари унга “Катта сарой” номини беришган.
Иншоотда дастлабки ўн йиллар турли соҳалардаги халқаро кўргазмалар бўлган. Яқин чорак аср давомида турли маданий ва спорт тадбирлари ўтказиб келинмоқда. Бу борадаги дастлабки энг йирик спорт мусобақаси 2010 йил қиличбозлик бўйича ташкил этилган жаҳон чемпионати бўлди.
“Катта сарой” Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари давомида қиличбозлик ва таэквондо WT бўйича баҳсларни қабул қилади. Ўйинлар давомида арена 8 000 томошабинга мўлжалланган кўчма трибуналар билан жиҳозланади. Мажмуа Олимпия шаҳарчасидан 5 км узоқликда жойлашган.

Арены Париж-2024: Сооружение “Grand Palais”, где пройдут соревнования по фехтованию и таэквондо WT
Продолжаем вас знакомить со спортивными объектами, где пройдут соревнования атлетов в рамках Олимпийских игр Париж-2024. Сегодня вы узнаете сведения с “Grand Palais” ("Большой дворец"), который расположен в самом сердце Парижа.
Это архитектурное сооружение является уникальным наследием ХХ века и был построен для проведения Всемирной выставки в 1900 году с использованием самых передовых технологий того времени. «Большой дворец» получил всемирную известность благодаря своему величественному нефу и стеклянной крыше.
Первые десять лет в "Grand Palais" проводились различные международные выставки. На протяжении почти четверти века "Большой дворец" принимал множество культурных и спортивных мероприятий. Первым крупным спортивным соревнованием, который прошёл в этом сооружении, стал чемпионат мира по фехтованию 2010 года.
На летних Олимпийских играх Париж-2024 "Большой дворец" примет соревнования по фехтованию и таэквондо WT. Во время Олимпиады будут установлены трибуны на 8 тысяч зрителей. Комплекс расположен в 5 км от Олимпийского городка.