Ўзбекистон ва Хитой алоқаларининг спорт соҳасидаги янги қирралари муҳокама қилинди
Айни кунларда Хитой Халқ Республикаси (ХХР) Жисмоний тарбия ва спорт бош давлат бошқармасининг раҳбари (вазири), Хитой Олимпия қўмитаси Президенти ва Халқаро ушу федерацияси Президенти Гао Чжидань хизмат сафари билан мамлакатимизда бўлиб турибди. Бугун Ўзбекистон ва Хитой мамлакатлари ўртасидаги дўстона алоқаларни спорт соҳасида янги босқичга олиб чиқиш мавзусига қаратилган учрашувлар бўлиб ўтди.
Даставвал, меҳмонларни Адҳам Икрамов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси Спорт вазирлиги раҳбарияти қарши олди. Шундан сўнг томонлар ўртасида ҳамкорлик масалаларига бағишланган учрашув ўтказилди. Унда ХХРнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Юй Цзюнь ва МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳам иштирок этди.
Самимий руҳда ўтган суҳбатда Адҳам Икрамов Президентимиз томонидан соҳага қаратилаётган эътибор, олиб борилаётган ислоҳотлар тўғрисида маълумот берди. Шунингдек, Ойбек Касимов Тошкент-2025 ёшлар Осиё ва Параосиё ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик ишлари, бунда Хитой тажрибасидан фойдаланишнинг ижобий томонлари ҳусусида гапириб ўтди.
Ўз навбатида, Гао Чжидань ҳам ўзбекистонлик спортчиларнинг сўнги йилларда эришаётган улкан ютуқлари, ҳусусан, Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида кучли бешликка кириши олиб борилаётган ислоҳотларнинг натижалари эканлигини таъкидлади.
Шундан сўнг Хитой делегацияси Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига ташриф буюрди. Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ва Ойбек Омилович меҳмонларга Қўмита фаолияти, ўзбекистонлик атлетларнинг Олимпия ўйинларидаги иштироки ҳақида маълумот беришди.
Қайд этиш жоиз, 2020 йил Ўзбекистон ва Хитой Олимпия қўмиталари ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди. О.Касимов мазкур меморандумни янгилаш ва унинг бандларини бойитиш борасида ўз таклифларини илгари сурди. Жаноб Чжидань ушбу таклифни қўллаб-қувватлаб, Хитой томони мамлакатимиз билан ҳамкорликдан мамнун эканини билдирди.

Обсуждены новые аспекты узбекско-китайских отношений в сфере спорта
В настоящее время в нашей стране с рабочим визитом находится руководитель (министр) Главного государственного управления физической культуры и спорта Китайской Народной Республики (КНР), Президент Олимпийского комитета Китая и глава Международной федерации ушу Гао Чжидань. Сегодня состоялись встречи на тему поднятия дружественных связей между Узбекистаном и Китаем на новый уровень в спортивной сфере.
Сначала гостя встретило руководство Министерства спорта Республики Узбекистан во главе с Адхамом Икрамовым. После этого стороны провели встречу, посвящённую вопросам взаимного сотрудничества. В ней также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане Юй Цзюнь и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В ходе беседы Адхам Ильхамович отметил, что со стороны Президента уделяется колоссальное внимание развитию отрасли, проведению масштабных реформ. Также Ойбек Омилович рассказал о подготовке к юношеским Азиатским и Параазиатским играм Ташкент-2025, где ведётся работа с учётом опыта Китая.
В свою очередь, Гао Чжидань также подчеркнул, что весомые достижения узбекских спортсменов за последние годы, в частности, попадание в пятёрку сильнейших стран-участниц на летних Азиатских играх Ханчжоу-2022, являются результатом проводимых в государстве реформ.
После этого делегация Китая посетила Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и Ойбек Касимов рассказали гостям о деятельности Комитета, об участии узбекских атлетов в Олимпийских играх.
Стоит отметить, что 2020 год ознаменовался подписанием меморандума о сотрудничестве между Олимпийскими комитетами Узбекистана и Китая. О.Касимов выдвинул свои предложения по обновлению данного меморандума и обогащению его положений. Г-н Чжидань поддержал его, заявив, что китайская сторона рада сотрудничеству с нашей страной.