Париж-2024 лицензиатлари: Гуруҳ машқи дастурида иштирок этадиган гимнастикачи қизларимиз
Бадиий гимнастика бўйича гуруҳ машқида спортчиларимиз кетма-кет учинчи бор ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритишди. Жамоа муросасиз баҳсларда Япония ва Қозоғистон каби мазкур йўналишдаги кучли рақобатчиларини ортда қолдириб, Париж-2024 лицензиясини нақд қилди. Бугун ушбу йўналишда юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган 5 нафар спортчимиз ҳақида ҳикоя қиламиз.
Атальянц Эвелина Вартановна 2007 йил 1 июль куни Тошкент шаҳрида туғилган. Осиё чемпионатларида 4 тадан олтин ва кумуш, Жаҳон кубоги босқичларида 1 та кумуш медални қўлга киритган. Ханчжоу-2022 ёзги Осиё ўйинларида жамоавий дастурда олтин медаль соҳибига айланган.
Ибрагимова Шаҳзода Алишер қизи 2002 йил 24 ноябрда Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳрида дунёга келган. Қитъа чемпионатларида 6 та олтин ва 5 та кумуш, Жаҳон кубоги босқичларида 3 та олтин ва 5 та кумуш, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида 1 та олтин ва 3 та кумуш медалга сазовор бўлган.
Исҳоқзода Мумтозабону Мирафзал қизи 2005 йил 31 декабрь куни Тошкент шаҳрида таваллуд топган. Осиё чемпионатларида 6 та олтин ва 4 та кумуш, Жаҳон кубоги босқичларида 1 та олтин, 3 та кумуш ва 1 та бронза, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида 1 та олтин ва 3 та кумуш медаль билан тақдирланган.
Мамедова Амалия Парвизовна 2008 йил 29 август куни Самарқанд шаҳрида туғилган. Осиё чемпионатларида 4 тадан олтин ва кумуш, Жаҳон кубогида 1 та кумуш медални қўлга киритган.
Содиқова Иродахон Илҳом қизи 2007 йил 5 сентябрда Тошкент шаҳрида дунёга келган. Осиё чемпионатларида 3 та олтин, 5 та кумуш ва 1 та бронза, Жаҳон кубоги босқичларида 1 тадан кумуш ва бронза медалларига эгалик қилган.
Жамоа таркибида Амалия Мамедова 2023 йилда, қолган барча гимнастикачилар 2022 йилдан терма жамоа таркибига жалб қилинган. Ҳозирда спортчиларимиз Раъно Муҳаммедова, Луиза Ганиева, Татьяна Сергаева қўли остида 4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасига ҳозирлик кўришмоқда.
Қизларимиз жорий йилнинг май ойида Тошкентда ўтган лицензион Осиё чемпионатида олтин медални қўлга киритиб, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмаси соҳибига айланишди.

Париж-2024: Грации Узбекистана, которые выступят на Олимпийских играх в групповой программе
Узбекские грации в третий раз подряд удостоились лицензии на летние Олимпийские игры в групповой программе. В этом Олимпийском цикле нашим девушкам удалось обойти таких сильных команд, как Япония и Казахстан, которые являлись основными конкурентами, и завоевать путёвку на главные спортивные соревнования в Париже. Сегодня мы расскажем вам об этих девушках, которые будут выступать на Олимпиаде от имени Узбекистана.
Атальянц Эвелина Вартановна родилась 1 июля 2007 года в Ташкенте. На чемпионатах Азии завоевала 4 золота и 4 серебра. Также, на этапах Кубка мира удостоилась серебряной награды. На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 в командной программе заняла первое место.
Ибрагимова Шахзода Алишеровна родилась 24 ноября 2002 года в Нукусе. На континентальных первенствах завоевала 6 золотых и 5 серебряных медалей, а также, на этапах Кубка мира удостоилась 3 золотых и 5 серебряных наград. Помимо этого, на её счету имеется 1 золото и 3 серебра Игр Исламской Солидарности Конья-2021.
Исхокзода Мумтозабону Мирафзаловна родилась 31 декабря 2005 года в Ташкенте. На чемпионатах Азии ей удалось завоевать 6 золотых и 4 серебряных медалей. На этапах Кубка мира гимнастка выиграла 1 золотую, 3 серебряные и 1 бронзовую награду. Также, на Играх Исламской Солидарности Конья-2021 добавила в копилку делегации 1 золото и 3 серебра.
Мамедова Амалия Парвизовна родилась 29 августа 2008 года в Самарканде. На её счету имеется 4 золотые и 4 серебряные медали чемпионатов Азии, а также, 1 серебряная награда этапов Кубка мира.
Содикова Иродахон Ильхамовна родилась 5 сентября 2007 года в Ташкенте. На чемпионатах Азии гимнастке удалось завоевать 3 золота, 5 серебра и 1 бронзу. Помимо этого, она является серебряным и бронзовым призёром этапов Кубка мира.
Амалия Мамедова является представительницей сборной с 2023 года, остальные же девушки с 2022 года. В настоящее время все представительницы команды готовятся к Париж-2024 под руководством Раъно Мухаммедовой, Луизы Ганиевой и Татьяны Сергаевой.
На лицензионном чемпионате Азии в мае месяце в Ташкенте, спортсменки завоевали золотую медаль и тем самым обеспечили себе лицензию на летние Олимпийские игры Париж-2024.