19-ҳукуматлараро йиғилишнинг илк куни муваффақиятли ўтди
Маълум қилганимиздек, шу кунларда Тошкентда Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA)нинг Осиё ва Океания мамлакатлари спорт вазирликларининг 19-ҳукуматлараро йиғилиши ўтказилмоқда. Бугун дастлабки кун дастуридан ўрин олган тадбирлар якунланди.
Йиғилишни Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов олиб борди. Вазир ўз нутқида мамлакатимиз спорт соҳасида эришаётган ютуқлар, бунда ҳалол спорт тамойилига қаратилаётган эътибор ҳақида тўхталиб ўтди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департаменти раҳбари Одил Абдурахманов ҳам сўз олиб, Муҳтарам Юртбошимиз томонидан соҳада олиб борилаётган ислоҳотлар, янги режалар хусусида тўхталди ва диёримизда илк бор ташкил этилаётган ушбу нуфузли тадбир иштирокчиларига омад тилади. Ўз навбатида, WADA Президенти Витольд Банька ҳам Ўзбекистон ушбу тадбирга юқори савияда тайёргарлик кўргани, юртимиздаги миллий антидопинг агентлиги халқаро ташкилотнинг фаол аъзоларидан бирига айланиб бораётганини таъкидлади.
Шундан сўнг кун тартибига мувофиқ спикерлар соҳадаги долзарб мавзулар, эришилган ютуқлар, йўл қўйилаётган камчиликлар хусусида тақдимот намойиш этишди. Улар орасида Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги директори Абдушукур Садиков ташкилот фаолияти, халқаро тоифадаги допинг офицерлари етишиб чиқаётгани, хусусан, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида илк бор ўзбекистонлик мутахассиснинг ушбу соҳада фаолият олиб бориши хусусида гапириб ўтди.

Успешно завершился первый день 19-межправительственного совещания
Как нами сообщалось, в эти дни в Ташкенте проходит 19-е межправительственное совещание Министерств спорта стран Азии и Океании Всемирного антидопингового агентства (WADA). К настоящему времени завершились мероприятия, включенные в программу первого дня.
Совещание проводил Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов. В своём выступлении он отметил, что наша страна достигла немало успехов придерживаясь принципа чистого спорта. Далее выступил Руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов и выразил, что нашим Уважаемым Президентом проводятся новые реформы с целью развития спорта, а также, реализуются новые планы. В завершении своей речи О.Абдурахманов пожелал удачи делегатам важного мероприятия, который впервые проводится в Ташкенте. В свою очередь, президент WADA Витольд Банька подчеркнул, что Узбекистан организовал столь престижное мероприятие на высоком уровне и что Национальное антидопинговое агентство страны является одним из активных членов международной организации.
После этого, в соответствии с повесткой дня, спикеры выступили с презентацией об актуальных темах отрасли, достижениях и недостатках. В частности директор Национального антидопингового агентства Узбекистана Абдушукур Садиков поделился информацией о деятельности организации, появлении международных допинг-офицеров и о том, что впервые специалист из Узбекистана будет работать в этом направлении на летних Олимпийских играх Париж-2024.