Париж-2024 лицензиатлари: Осиё ўйинлари ғолиби Анна Пракатень
Франция пойтахтида юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган яна бир атлетимиз билан танишамиз. Академик эшкак эшиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Анна Пракатень бугун эътиборимиз марказида.
Пракатень Анна Витальевна 1992 йил 6 сентябрь куни Минск шаҳрида (Беларусь) таваллуд топган. Аввалги терма жамоаси сафида Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида кумуш медални қўлга киритган. 2023 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Вячеслав Дидрих. Яккалик дастурига ихтисослашган Пракатень 2023 йил Сербияда ўтган жаҳон чемпионатида юртимиз шарафини ҳимоя қилган. Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида қитъамизда тенгсиз эканини намойиш этиб, олтин медалга сазовор бўлди.
Пракатень апрель ойида Жанубий Кореяда ўтган қитъавий лицензион турниридаги муваффақиятли иштироки орқали Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасига эга чиққан.

Лицензиаты Париж-2024: Победительница Азиатских игр - Анна Пракатень
Продолжаем вас знакомить с представителями сборной Узбекистана, которые выступят на главных спортивных соревнованиях четырёхлетия во Франции. Сегодня мы поделимся интересными сведениями о спортсменке национальной сборной по академической гребле - Анне Пракатень.
Пракатень Анна Витальевна родилась 6 сентября 1992 года в Минске (Беларусь). В составе предыдущей сборной, Пракатень завоевала серебряную медаль Олимпиады Токио-2020. С 2023 года является представительницей сборной Узбекистана по академической гребле. Тренер - Вячеслав Дидрих. Пракатень выступает в одиночной программе, на чемпионате мира 2023 года в Сербии защищала честь Узбекистана. На Азиатских играх Ханчжоу-2022 продемонстрировала своё мастерство и завоевала награду высшей пробы.
На лицензионном турнире в апреле месяце в Южной Корее Анна Пракатень выступила успешно и удостоилась путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024.