Тошкентда стол тенниси бўйича Париж-2024 лицензион турнири бошланди
Пойтахтимиздаги “Универсал” спорт мажмуасида стол тенниси бўйича Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланма берувчи Марказий Осиё лицензион турнири старт олди. Эслатиб ўтамиз, 19 майга қадар давом этадиган мусобақада 5 мамлакатдан 18 нафар спортчи ғолиблик учун кураш олиб боради.
Бугун турнирнинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов иштирок этиб, барча иштирокчиларга омад тилади. Айни пайтда саралаш беллашувлари ўтказиляпти. Дастурга кўра, эртага саралаш босқичининг сўнгги ўйинлари ва чорак финал баҳслари, 19 май куни эса ярим финал ва финал беллашувлари ташкил этилади. Эслатиб ўтамиз, эркаклар ва аёллар ўртасида яккалик дастурида ўтадиган мусобақада фақат ғолиблар Олимпиада йўлланмасига эга бўлишади. Унда қатнашаётган ҳамюртларимиз қуйидаги гуруҳлардан жой олган:
“В” гуруҳи: Шоҳруҳ Искандаров (Ўзбекистон), Ношад Аламиян (Эрон), Алишер Якупбаев (Қирғизистон);
“С” гуруҳи: Зоҳид Кенжаев (Ўзбекистон), Нима Аламиян (Эрон), Алан Курмангалиев (Қозоғистон).
“А” гуруҳи: Розалина Ходжаева (Ўзбекистон), Махшид Астари (Эрон), Саида Кудусова (Қирғизистон), Сарвиноз Мирқодирова (Қозоғистон);
“В” гуруҳи: Марҳабо Магдиева (Ўзбекистон), Анастасия Лаврова (Қозоғистон), Неда Шахсавари (Эрон), Аяна Уланбекова (Қирғизистон).

В Ташкенте стартовал лицензионный турнир Париж-2024 по настольному теннису
В столичном спортивном комплексе "Универсал" стартовал лицензионный турнир Париж-2024 по настольному теннису для Центральноазиатского региона. На соревнованиях, которые продлятся до 19 мая, принимают участие 18 спортсменов из 5 стран.
Сегодня состоялась торжественная церемония открытия турнира. В мероприятии принимал участие заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов и пожелал удачи участникам. В настоящее время уже начался квалификационный этап соревнований. По регламенту, завтра пройдут последние матчи отборочного тура и четвертьфинал, а 19 мая - полуфинал и финал. Напомним, что только золотые призёры турнира станут обладателями путёвок на Олимпиаду. Наши соотечественники попали в следующие группы:
Группа “В”: Шохрух Искандаров (Узбекистан), Ношад Аламиян (Иран), Алишер Якупбаев (Кыргызстан);
Группа “С”: Зохид Кенжаев (Узбекистан), Нима Аламиян (Иран), Алан Курмангалиев (Казахстан).
Женщинны:
Группа “А”: Розалина Ходжаева (Узбекистан), Махшид Астари (Иран), Саида Кудусова (Кыргызстан), Сарвиноз Миркодирова (Казахстан);
Группа “В”: Мархабо Магдиева (Узбекистан), Анастасия Лаврова (Казахстан), Неда Шахсавари (Иран), Аяна Уланбекова (Кыргызстан).